Основні показники економічного та соціального розвитку м. Харкова за 9 місяців

Головною метою виконавчих органів Харківської міської ради у поточному році є забезпечення відновлення сталого розвитку міста, комфортності проживання громадян, в тому числі за рахунок відбудови, відновлення та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури, вирішення соціальних і гуманітарних питань, забезпечення гідних умов життя та підвищення добробуту населення.

Повномасштабна військова агресія РФ проти України негативно вплинула на економічний та соціальний розвиток міста Харкова.

У результаті бойових дій суттєвих пошкоджень зазнали розміщені в місті підприємства, в тому числі постраждала значна кількість промислових підприємств.

У 2022 році (останні річні статистичні дані) у Харківському районі здійснювали діяльність 13,9 тис. великих, середніх та малих підприємств. Кількість зайнятих працівників на підприємствах становила 251,4 тис. осіб.

За даними Головного управління ДПС у Харківській області станом на 01.10.2023 кількість фізичних осіб – підприємців міста Харкова склала 118,7 тис.

Протягом 9 місяців 2023 року припинили діяльність 11,5 тис. фізичних осіб – підприємців. Перемістили бізнес з м. Харкова та змінили свою юридичну адресу 519 фізичних осіб – підприємців. Разом з тим, протягом січня-вересня 2023 року офіційно зареєстрували свій бізнес 10,5 тис. фізичних осіб – підприємців, змінили податкову адресу на м. Харків 727 фізичних осіб – підприємців.

На території міста станом на 01.10.2023 зареєстровано 43 біржі, 47 страхових організацій (компаній), 48 кредитних спілок та 8 лізингових компаній.

За даними НБУ в Харківській області станом на 01.10.2023 функціонувало 306 діючих структурних підрозділів банків (на 01.01.2023 – 317).

З метою створення сприятливих умов для розвитку малого та середнього бізнесу реалізовувалися заходи Програми підтримки розвитку підприємництва у м. Харкові на 2018–2027 роки.

Продовжувалася робота щодо фінансової підтримки підприємців в рамках реалізації Порядку часткової компенсації з бюджету Харківської міської територіальної громади відсоткових ставок за кредитами, що надаються банківськими установами на реалізацію бізнес-проєктів суб’єктів малого та середнього підприємництва міста Харкова.

Для надання інформаційно-консультаційної підтримки підприємцям під час повномасштабної військової агресії РФ продовжувалася робота щодо подальшого удосконалення сайту «Підприємництво та споживчий ринок міста Харкова», а також наповнення його новими інформаційними масивами, корисними для підприємців міста.

У соціальній мережі Facebook створено сторінку «Підприємництво та споживчий ринок міста Харкова», яка містить актуальну офіційну інформацію, системно оновлюється та дозволяє підприємцям отримувати офіційну інформацію, зібрану в єдиному місці. Кожен підприємець міста має можливість особисто звернутися за консультацією через приватне повідомлення на сторінці.

Протягом січня–вересня 2023 року проводилася робота з відстеження результативності регуляторних актів. Розроблено План-графік виконання заходів з відстеження результативності регуляторних актів виконавчими органами Харківської міської ради на 2023 рік.

Наслідки військової агресії та воєнного стану значною мірою вплинули на обсяги роздрібного товарообігу міста Харкова. Але за рахунок збільшення пропозицій торгових мереж та малого бізнесу, активного відновлення та зростання кількості об’єктів мереж відбувається зростання товарообігу.

Очікується, що роздрібний товарообіг підприємств (юридичних осіб) міста Харкова, основним видом економічної діяльності яких є роздрібна торгівля, за 9 місяців 2023 року складе 34,2 млрд грн. Очікується зростання роздрібного товарообігу до аналогічного періоду 2022 року (у фактичних цінах) на 30,5 %. Реалізація товарів на одного мешканця – 29 739 грн. Пред’явлений попит населення у звітному періоді було повністю забезпечено пропозиціями основних видів споживчих товарів та послуг.

З початку активних бойових дій на території міста Харкова об’єкти споживчого ринку (підприємств торгівлі, ресторанного господарства, побутового обслуговування населення, ринки та торговельні майданчики) зазнали значних пошкоджень та руйнувань.

На 01.10.2023 населення міста Харкова обслуговують 3 091 підприємство торгівлі (на 01.01.2023 – 2 910); 1 552 підприємства ресторанного господарства (на 01.01.2023 – 1 427); 1 070 підприємств побутового обслуговування населення (на 01.01.2023 – 1 028); 48 ринків та торговельних майданчиків (на 01.01.2023 – 44), у тому числі 40 змішаних, продовольчий, 7 непродовольчих.

Підприємства торгівлі, ресторанного господарства, ринки та торговельні майданчики, об’єкти побутового обслуговування населення, автозаправні станції продовжують відновлювати свою роботу, деякі частково, деякі вже повністю відновили роботу.

Поновлюють свою роботу та розвиваються харківські торгові мережі, загальна кількість підприємств яких складає 350 одиниць (на 01.01.2023 – 302). 

У місті функціонують 14 гіпермаркетів, 209 супермаркетів, 39 торгових центрів (на 01.01.2023 відповідно 12, 172 та 35), в яких наявний широкий асортимент товарів, різноманітний спектр послуг.

На території міста здійснюють роздрібну торгівлю українські торгові мережі, загальна кількість торговельних об’єктів яких складає 193 одиниці (на 01.01.2023 – 176).

Продовжується поступове відновлення та часткова відбудова зруйнованих об’єктів ринкової торгівлі. З початку активних бойових дій у місті Харкові зруйновано або частково пошкоджено 20 ринків та торговельних майданчиків, з них 18 – вже відновили роботу.

З метою підтримки малого підприємництва та місцевих товаровиробників, зокрема місцевих сільгоспвиробників, забезпечено організацію проведення ярмарку у місті.

У сфері захисту прав споживачів здійснювався постійний контроль щодо дотримання норм та вимог чинного законодавства у сфері торгівлі, ресторанного господарства та побутового обслуговування.

Суттєвий вплив на результати роботи промисловості міста мають підприємства машинобудівної, електроенергетичної, паливної, хімічної та харчової галузей.

Незважаючи на постійні обстріли міста Харкова промислові підприємства міста продовжували виробничу діяльність і виконували замовлення з метою забезпечення життєвих потреб країни та населення. Внаслідок повномасштабної військової агресії РФ деякі промислові підприємства Харкова переїхали в інші громади та регіони, де продовжують роботу із забезпечення базових потреб населення.

Обсяг реалізованої промислової продукції (товарів, послуг) без ПДВ та акцизу за останніми статастичними даними за І півріччя 2023 року по Харківській області становив 86,9 млрд грн (за І півріччя 2022 року – 76,3 млрд грн), що складає 5,6 % в загальному обсязі реалізованої промислової продукції (товарів, послуг) по Україні.

 

Попри воєнну агресію РФ в місті Харкові продовжувалася реалізація інвестиційних проєктів із залученням внутрішніх і зовнішніх інвесторів.

Проводилася робота з міжнародними рейтинговими агентствами «Moody’s Investors Service Inc», «Fitch Ratings Ltd» та Національним рейтинговим агентством ТОВ «Рейтингове агентство «IBI-Рейтинг» щодо присвоєння та оновлення кредитних рейтингів м. Харкову.


Кредитні рейтинги м. Харкова станом на 01.10.2023 

«Moody’s Investors

Service Inc»

 

міжнародні кредитні рейтинги м. Харкова – довгостроковий рейтинг емітентa за міжнародною шкалою в іноземній
та національній валюті на рівні «Caa3», прогноз «негативний», базова оцінка кредитоспроможності
на рівні «саа3».

«Fitch Ratings Ltd»

 

міжнародні кредитні рейтинги м. Харкова – довгострокові рейтинги дефолту емітента (РДЕ) в іноземній та національній валюті на рівні «СС», довгострокові IDR у національній валюті «CCC-».

«Національне

рейтингове агентство

«IBI-Рейтинг»

довгостроковий кредитний рейтинг міста Харкова за Національною рейтинговою шкалою – uaBBB- прогноз                   «у розвитку» та збереженням у контрольному
списку (CreditWatch), рейтинг інвестиційної привабливості
на рівні invА.

 

Міжнародні кредитні рейтинги м. Харкова, присвоєні рейтинговим агентством «Moody’s Investors Service Inc», знаходяться на один щабель вище суверенного рейтингу України.

Продовжувалася реалізація державної політики у сфері цифрового розвитку, в тому числі запровадження нових електронних сервісів та послуг для громадян.

Для подальшого розвитку Єдиної інформаційної системи Харківської міської ради та її виконавчих органів з метою забезпечення зростаючих потреб громади в прозорому інформаційно-комунікаційному середовищі та створення ефективних механізмів управління на базі інформаційних технологій здійснювалися заходи Програми інформатизації Харківської міської ради на 2013‒2025 роки.

У період воєнного стану забезпечується безперебійна робота реєстрів та програмних продуктів, що автоматизують процес надання мешканцям міста публічних послуг та створюють умови для швидкого і комфортного обслуговування населення, а саме: Реєстр територіальної громади міста Харкова, комп’ютерна програма «Центр соціальних послуг», Портал електронних сервісів міста Харкова тощо.

Забезпечено ефективну роботу міських Call-центрів Диспетчерської служби «1562» та з надання гуманітарної допомоги мешканцям міста «1535».

Для прийому та обробки інформації щодо надання гуманітарної допомоги продовжувалося адміністрування програмно-апаратного комплексу «Help-X».

Функціонує вебресурс Єдиного адресного реєстру міста Харкова.

Продовжується розвиток та оновлення міського чат-боту «Харків – Твій дім», де міститься інформація про пошкодження та відновлення після пошкодження внаслідок бойових дій будівель, мереж та комунікацій.

Здійснювалася координація наповнення інтерактивної карти на Геопорталі Харкова інформацією щодо місця розташування, режиму роботи, характеристик об’єктів «Пунктів незламності», харчування, об’єктів споживчого ринку, лікарень, поліклінік тощо.

Продовжувалася робота з удосконалення та розвитку проєкту «Картка Харків’янина».

Реалізується проєкт по впровадженню електронної послуги «єМалятко», яка дозволяє опрацювати заяви для призначення допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях тощо.

Продовжувався розвиток та технічне супроводження системи відеоспостереження міста Харкова, підключення нових користувачів.

З метою організації ефективної системи надання адміністративних послуг в місті забезпечено роботу Центру надання адміністративних послуг та його 11 територіальних підрозділів (далі – ЦНАП).

Станом на 01.10.2023 громадяни мали можливість отримати 211 видів адміністративних послуг, цей перелік постійно розширюється. За 9 місяців 2023 року зафіксовано 565,6 тис. звернень щодо отримання послуг.

Через Call-центр за допомогою голосових каналів зв’язку надано 158,7 тис. консультацій суб’єктам звернень з питань надання адміністративних послуг.

Адміністраторами опрацьовано понад 13,4 тис. електронних звернень, які надійшли через комунікаційні канали ЦНАП – соціальну мережу Facebook, месенджер Telegram та електронну пошту.

Продовжено надання послуги щодо реєстрації інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ. У звітному періоді підрозділами ЦНАП зареєстровано близько 1,8 тис. таких заяв.

Проводиться щоденний моніторинг звернень до ЦНАП м. Харкова щодо послуги єВідновлення. З травня 2023 року надійшло 11,5 тис. звернень щодо отримання консультацій стосовно зазначеного питання.

З метою поліпшення якості надання послуг проводилися навчальні заходи, тренінги для адміністраторів ЦНАП.

Станом на 01.10.2023 в комунальній власності міста знаходилося 323 підприємства, установи й організації.

За 9 місяців 2023 року до власності міста прийнято 947 інвентарних об’єктів загальною вартістю 358,7 млн грн. Діють близько 2,0 тис. договорів оренди об’єктів нежитлового фонду комунальної власності міста загальною площею 247,4 тис. кв. м. Також станом на 01.10.2023 діє 2 договори оренди цілісних майнових комплексів.

За січень–вересень 2023 року до бюджету Харківської міської територіальної громади перераховано кошти за оренду майна комунальної власності в сумі близько 59,8 млн грн, у тому числі від оренди об’єктів комунальної власності – понад 27,7 млн грн; об’єктів, що знаходяться в господарському віданні або оперативному управлінні комунальних підприємств, установ та організацій – 13,5 млн грн; окремо визначеного майна та цілісних майнових комплексів – 18,5 млн грн тощо.

За 9 місяців 2023 року надходження до бюджету Харківської міської територіальної громади від орендної плати за землю склали близько 370,3 млн грн, продажу земельних ділянок – 1,0 млн грн (надходження за орендну плату та продаж земельних ділянок за укладеними договорами у попередні періоди).

Станом на 01.07.2023 здійснювали фінансово-господарську діяльність  59 комунальних унітарних підприємств і організацій, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Харкова. Про результати діяльності відзвітувало 56 унітарних комунальних підприємств.

Середньооблікова кількість штатних працівників підприємств становила 22,7 тис. осіб, що на 13,3 % менше ніж за І півріччя 2022 року. Середньомісячна заробітна плата штатного працівника зросла на 32,7 % до аналогічного періоду 2022 року та склала 14,3 тис. грн.

 

Чисельність наявного населення м. Харкова станом на 01.01.2022 (останні річні статистичні дані) становила понад 1,4 млн осіб, станом на 01.10.2023 чисельність мешканців Харкова склала майже 1,2 млн осіб.

Зменшення чисельності населення обумовлено природним рухом та неповерненням харків’ян до власних домівок у зв’язку з постійними обстрілами м. Харкова та втратою ними житла.

У рамках Програми сприяння безпечній життєдіяльності у сфері соціального захисту населення міста Харкова на 2021–2025 роки здійснювалися заходи щодо реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, забезпечення соціального захисту громадян від безробіття.

Протягом 9 місяців 2023 року до Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості звернулося 11,2 тис. осіб, з них отримали статус безробітного 7,3 тис. осіб. Допомогу по безробіттю отримували 5,3 тис. осіб.

Спільно з Харківською філією Харківського обласного центру зайнятості та громадськими організаціями-роботодавцями здійснювалася організація громадських робіт для забезпечення додаткової соціальної підтримки громадян, які шукають роботу. У громадських та інших роботах тимчасового характеру брали участь 278 осіб, зареєстрованих у філії.

Протягом звітного періоду в банку даних Харківського обласного центру зайнятості налічувалося по м. Харкову 5,0 тис. актуальних вакансій, які заявлені 1,3 тис. роботодавцями. З них 4,2 тис. вакансій укомплектовано за направленням служби зайнятості.

Навантаження на 1 робоче місце на 01.10.2023 склало 1 особу (на 01.10.2022 – 7 осіб).

Проводилася постійна інформаційно-роз’яснювальна робота з метою підвищення зацікавленості роботодавців у створенні нових робочих місць. Протягом січня-червня 2023 року створено 8,1 тис. нових робочих місць.

Для стабілізації ситуації на ринку праці проводилися комплексні заходи з метою збереження робочих місць. Надавалася допомога роботодавцям по частковому безробіттю у зв’язку з воєнним станом, яка за 9 місяців 2023 року склала майже 7,4 млн грн.

За останніми статистичними даними середньомісячна заробітна плата штатних працівників за 2021 рік по Харківській області склала 12 051 грн, по Харківському району – 12 199 грн.

Середній розмір пенсії по м. Харкову на 01.10.2023 становив 5 341,8 грн, що у 2,6 раза більше законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Індекс споживчих цін на товари та послуги (розраховується на рівні областей) за січень–вересень 2023 року у Харківській області становив 103,6 % (по Україні – 103,0 %).

На реалізацію Програми сприяння безпечній життєдіяльності у сфері соціального захисту населення міста Харкова на 2021–2025 роки перераховано 158,0 млн грн.

За рахунок коштів бюджету Харківської міської територіальної громади окремим категоріям громадян міста загальною чисельністю 591,6 тис. осіб надано додаткові соціальні гарантії (місцеві пільги) на житлово-комунальні послуги, послуги зв’язку, пільговий проїзд в міському наземному пасажирському електротранспорті та на автобусних маршрутах загального користування міста Харкова, метрополітені тощо на суму 354,6 млн грн.

Продовжено роботу з подальшого розвитку ринку соціальних послуг міста.

Протягом звітного періоду громадські організації соціального спрямування – партнери з реалізації міського соціального проєкту «Єдина соціальна мережа» продовжували надання  соціальних послуг та соціальної допомоги мешканцям територіальної громади. Надавалися послуги інформування з соціальних питань, консультування та юридична допомога, психологічна підтримка та інша допомога, а також переклад жестовою мовою.

Транспортна соціальна послуга з перевезення осіб з інвалідністю І та ІІ груп з ураженням опорно-рухового апарату, які пересуваються на інвалідних візках, надана 7 особам.

В рамках реалізації Комплексної програми з протидії поширенню наркоманії та зменшення шкоди від вживання психоактивних речовин у м. Харкові «Чисте місто» на 2021–2025 роки проводилася інформаційно-просвітницька та соціально-профілактична робота за допомогою Інтернет-ресурсів та мобільних додатків.

Фахівцями Благодійної організації «Харківський благодійний фонд «Благо» проводились інформаційно-профілактичні онлайн-заходи для молоді.

Харківським міським центром соціальних служб «Довіра», а також 9 територіальними центрами надання соціальних послуг районів міста Харкова та комунальними закладами «Харківський міський центр реінтеграції бездомних осіб», «Харківський міський центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Промінь», «Соціальний готель», «Центр надання допомоги постраждалим від насильства» надавалися соціальні послуги мешканцям міста, внутрішньо переміщеним особам, а також незахищеним верствам населення, які опинилися в складних життєвих обставинах. На забезпечення функціонування 14 підвідомчих закладів соціального захисту населення м. Харкова з бюджету Харківської міської територіальної громади профінансовано 70,6 млн грн.

У 9 районних територіальних центрах надання соціальних послуг надано 662,6 тис. послуг майже 18,1 тис. громадянам.

Територіальні центри співпрацюють з громадськими, релігійними організаціями та благодійними фондами, а також із фізичними особами, які надають безоплатні соціальні послуги.

Здійснювався моніторинг стану забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб та їх потреб, організовано надання всебічної допомоги, в тому числі за допомогою міжнародних організацій.

На 01.10.2023 згідно Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб на обліку перебувало 189,4 тис. осіб, з них отримали статус внутрішньо переміщеної особи після 24.02.2022 – 140,6 тис. осіб.

У місті реалізується пілотний проєкт зі створення центрів надання соціальних послуг у форматі «Прозорий офіс». Центри успішно працюють у 4 районах міста. Здійснюється організаційна робота по створенню центрів в інших районах міста. Це сприятиме наданню послуг у сфері соціального захисту населення на якісно вищому рівні.

З метою поліпшення якості надання послуг у сфері соціального захисту населення впроваджуються та розвиваються онлайн-сервіси; працює Портал електронних сервісів міста Харкова.

Незважаючи на повномасштабну військову агресію РФ та воєнний стан в Україні, забезпечувалася реалізація заходів Міської комплексної програми «Назустріч дітям» на 2021–2025 рр. щодо захисту прав дітей, попередження соціального сирітства, створення умов для розвитку сімейних форм виховання дітей, збереження в суспільстві сімейних цінностей, всебічного розвитку та виховання дітей, профілактики та реабілітації бездоглядних дітей у місті Харкові.

На реалізацію заходів цієї Програми з бюджету Харківської міської територіальної громади на 2023 рік затверджено видатки в сумі 7,8 млн грн, у звітному періоді профінансовано понад 4,1 млн грн, у тому числі на утримання та функціонування комунального закладу соціального захисту для дітей «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей» міста Харкова» – майже 3,5 млн грн; на функціонування комунального закладу «Консультативно-кризовий центр «Відповідальне батьківство» Харківської міської ради» – близько 0,7 млн грн.

Для забезпечення системи контролю щодо захисту прав дітей, ведення повного обліку дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, постійно забезпечується наповнення та оновлення даних в Єдиній інформаційно-аналітичній системі «Діти». Станом на 01.10.2023 на обліку перебуває 1 872 дитини, з яких 1 502 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, 370 дітей мешкає в сім’ях, які опинилися у складних життєвих обставинах.

За участю структур, причетних до роботи з дітьми, проведено 140 рейдів, виявлено та вилучено 245 дітей. За результатами рейдів 33 дитини влаштовано до спеціальних закладів для дітей, 157 дітей повернуто батькам або особам, які їх замінюють, 55 дітей влаштовано до закладів охорони здоров’я.

Проведено 684 обстеження сімей, в яких батьки не виконують належним чином обов’язки щодо виховання своїх дітей.

З метою захисту прав дітей підготовлено та направлено до судів 55 позовних заяв щодо позбавлення батьків батьківських прав, по яких судами прийнято 58 рішень стосовно 72 батьків відносно 73 дітей.

Розглянуто 8,5 тис. звернень громадян та юридичних осіб, направлено понад 1,3 тис. клопотань до установ, підприємств, організацій щодо соціально-правового захисту дітей та дотримання їх прав.

Продовжувалася робота щодо реалізації права дитини на виховання в сімейному оточенні шляхом усиновлення, опіки, створення нових прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, влаштування до них дітей відповідних категорій.

У місті Харкові право на виховання в сімейному оточенні реалізувало понад 1,4 тис. дітей. У звітному періоді усиновлено 34 дитини, влаштовано під опіку / піклування 121 дитину.

З метою створення умов для отримання доступного житла у 2023 році продовжується реалізація Міської цільової програми будівництва (придбання) доступного житла на 2021–2030 роки (далі – Програма), метою якої є підвищення рівня забезпечення житлом харків’ян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов та мають право на державну підтримку за рахунок бюджетних коштів на будівництво (придбання) доступного житла, та внутрішньо переміщених осіб, які фактично проживають у м. Харкові.

У 2023 році реалізацію Програми передбачено здійснювати за рахунок коштів бюджету Харківської міської територіальної громади із залученням власних коштів громадян.

Фінансування Програми за рахунок коштів бюджету Харківської міської територіальної громади у 2023 році передбачено в обсязі 51,2 млн грн, у тому числі на молодіжне житлове кредитування – 25,7 млн грн.

Протягом 9 місяців 2023 року за Програмою укладено 24 договори на будівництво 25 квартир загальною площею майже 1 572,8 кв. м, на суму 31,1 млн грн, які профінансовано в повному обсязі із бюджету Харківської міської територіальної громади, в тому числі за напрямками:

надання пільгових кредитів на будівництво доступного житла для учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції – 6 кредитних договорів на суму 7,4 млн грн на будівництво 7 квартир загальною площею 392,0 кв. м;

надання пільгових кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво доступного житла – 12 кредитних договорів на суму 17,5 млн грн на будівництво 12 квартир загальною площею 878,0 кв. м;

надання пільгових кредитів на будівництво доступного житла для працівників бюджетних установ м. Харкова – 2 кредитні договори на суму 2,3 млн грн на будівництво 2 квартир загальною площею 112,2 кв. м;

надання пільгових кредитів на будівництво (придбання) доступного житла для внутрішньо переміщених осіб – 4 кредитні договори на суму 3,9 млн грн на будівництво 4 квартир загальною площею 190,6 кв. м.

Крім того, на надання часткової компенсації відсотків за кредитами, отриманими позичальниками в банках на доступне житло, за раніше укладеними договорами, за 9 місяців 2023 року профінансовано бюджетну підтримку на суму 385,7 тис. грн.

Протягом звітного періоду здійснювалися заходи щодо надання пільг окремим категоріям учасників Програми, які мали укладені кредитні договори на будівництво (придбання) доступного житла, в тому числі сім’ям військовослужбовців, які проходили військову службу після оголошення воєнного стану в Україні, сім’ям загиблих воїнів, сім’ям громадян, які мали укладені кредитні договори на будівництво (придбання) житла в об’єктах житлового будівництва, не введених в експлуатацію станом на 24.02.2022 тощо. Обсяг наданих пільг із бюджету Харківської міської територіальної громади станом на 01.10.2023 склав 10,1 млн грн.

За останніми статистичними даними за I півріччя 2023 року по Харківському району (у тому числі у м. Харкові) обсяги введення житла зросли у 3,4 раза порівняно з відповідним періодом 2022 року, переважно це будівництво, яке почалося ще до повномасштабного вторгнення.

У звітному періоді всіма видами міського транспорту перевезено 136,7 млн пасажирів, у тому числі: метрополітеном – 51,8 млн пасажирів, наземним електротранспортом – 58,4 млн пасажирів, автобусним транспортом – 26,5 млн пасажирів.

Станом на 01.10.2023 у м. Харкові працюють 29 тролейбусних маршрутів, 9 трамвайних маршрутів та 46 автобусних маршрутів, які обслуговують комунальні підприємства міста.

Згідно рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 08.06.2022 № 163 «Про деякі питання оплати житлово-комунальних та транспортних послуг в умовах воєнного стану» підприємства комунального транспорту здійснюють перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом на безоплатній основі з 16.05.2022.

Комунальними підприємствами «Тролейбусне депо № 2» та «Тролейбусне депо № 3» перевезено 27,9 млн пасажирів.

Інвентарний парк рухомого складу станом на 01.10.2023 становив 246 тролейбуси. Крім того КП «Тролейбусне депо № 2» має на балансі 7 автобусів, якими перевезено 1,3 млн пасажирів.

У результаті наслідків бойових дій значно постраждав інвентарний парк комунальних підприємств, що забезпечують регулярні перевезення на наземному транспорті.

Станом на 01.10.2023 відремонтовано 42 тролейбуси.

Комунальними підприємствами «Жовтневе трамвайне депо» та «Салтівське трамвайне депо» трамваями перевезено 20,3 млн пасажирів.

Крім того, КП «Салтівське трамвайне депо» тролейбусами перевезено 10,2 млн пасажирів, автобусами – 25,2 млн.

Станом на 01.10.2023 на балансі підприємств знаходяться 50 тролейбусів з автономним ходом, 166 автобусів, 261 трамвай та 27 орендованих трамваїв.

На 01.10.2023 відремонтовано 21 тролейбус, 82 автобуси та 3 вагони трамваю.

Згідно з Програмою сприяння безпечній життєдіяльності у сфері соціального захисту населення м. Харкова на 2021–2025 роки на компенсацію збитків від перевезення пільгової категорії громадян тролейбусним та трамвайним депо отримано з бюджету Харківської міської територіальної громади відповідно 17,0 млн грн та 41,5 млн грн.

Інвентарний парк рухомого складу КП «Харківський метрополітен» станом на 01.10.2023 становив 326 вагонів.

Починаючи з травня 2022 року відремонтовано 5 вагонів, пошкоджених внаслідок повномасштабної військової агресії РФ, проводиться ремонт 2 вагонів. Виконано ремонтні роботи пошкоджених приміщень будівлі електродепо, рухомого складу, обладнання.

На компенсацію збитків за перевезення пільгової категорії громадян профінансовано 71,4 млн грн.

Регламентні роботи з технічного обслуговування, поточного ремонту та відновлення пошкоджених унаслідок бойових дій трамвайних колій, переїздів, контактної і кабельної мережі, тягових підстанцій, павільйонів очікування здійснювало КП «Харківський метрополітен».

КП «Міськелектротранссервіс» реорганізовано та передано на баланс КП «Харківський метрополітен».

Комунальне підприємство «Харківпасс» обслуговуює автостанції «Холодна гора», «Героїв праці», «Центральний ринок», «Індустріальна» та надає послуги з перевезення пасажирів автобусними маршрутами загального користування.

КП «Харківпасс» за 9 місяців 2023 року видано 137 персоніфікованих пільгових електронних квитків, проведено закупівлю інформаційних комплектів та запрограмованих Карток харків’янина з функціями для здійснення оплати послуг проїзду в міському пасажирському транспорті. За січень–вересень 2023 року Картку харків’янина отримало 6,0 тис. громадян.

У зв’язку з повномасштабною військовою агресією РФ, згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану», виконавчим комітетом Харківської міської ради прийнято рішення від 29.06.2022 № 184 «Про організацію роботи щодо призупинення експлуатації майданчиків для платного паркування на період дії воєнного стану». КП «Харківпарксервіс» призупинена експлуатація майданчиків для платного паркування транспортних засобів у м. Харкові.

Комунальним підприємством «Харків-Сигнал» на магістралях міста проведено роботи з утримання, поточного ремонту та експлуатації технічних засобів регулювання дорожнього руху. Виконані роботи з технічного обслуговування світлофорних об’єктів, обладнання світлофорних об’єктів, світлофорів, дорожніх знаків, налагодження та заявочні ремонти контролерів на світлофорних об’єктах, ремонтно-відновлювальні роботи на світлофорних об’єктах.

Комунальним підрядним спеціалізованим підприємством по ремонту і будівництву автошляхів «Шляхрембуд» виконано поточний ремонт 82,8 тис. кв. м дорожньої мережі, мостів, шляхопроводів на суму 92,2 млн грн. На утримання доріг витрачено 243,9 млн грн.

Проведено капітальні ремонти доріг і штучних споруд на суму понад 2,3 млн грн та внутрішньоквартальних доріг та тротуарів на суму майже 1,0 млн грн, поточний ремонт внутрішньоквартальних доріг та тротуарів на суму 7,0 млн грн.

З метою усунення дефектів доріг та поліпшення умов руху транспортних засобів проведені роботи з топогеодезичної зйомки, інженерно-геодезичних та геологічних вишукувань на суму 1,2 млн грн.

Усього витрати на утримання, поточний та капітальний ремонт вулично-дорожньої мережі та інженерних об’єктів на ній становили 347,6 млн грн.

У житлово-комунальному господарстві міста увагу зосереджено на забезпеченні необхідного рівня житлово-комунального обслуговування містян, підтримці належного санітарного порядку і технічного стану будинків та інженерного обладнання, благоустрою міста тощо в умовах наслідків військової агресії РФ проти України.

Протягом січня–вересня 2023 року виконано та профінансовано роботи аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) багатоквартирних житлових будинків: житлового фонду комунальної форми власності на суму 61,0 млн грн, ЖК, ЖБК, ОСББ у м. Харків – 11,4 млн грн (у тому числі за рахунок власних надходжень (співфінансування) на суму 53,6 тис. грн).

На проведення поточного ремонту по усуненню аварій в житловому фонді багатоквартирних будинків міста профінансовано 107,1 млн грн.

Комунальним спеціалізованим підприємством «Харківміськліфт» здійснювалося технічне обслуговування, ремонт ліфтів та обслуговування систем диспетчеризації в житлових будинках міста Харкова.

Станом на 01.10.2023 підприємство обслуговує близько 6,7 тис. ліфтів, майже 6,3 тис. систем диспетчеризації та додатково 267 ліфтів у будинках ЖК, ЖБК, ОСББ тощо. Виконані роботи з установки безпровідної системи диспетчеризації.

Комунальним підприємством «Харківське ремонтно-будівельне підприємство» виконано роботи з ремонту 1 474 елементів дитячих та спортивних майданчиків, 1 547 елементів благоустрою тощо.

Комунальні підприємства «Харківблагоустрій» та «Благоустрій» м. Харкова виконували роботи щодо забезпечення належного рівня санітарного стану прибудинкових та інших територій міста і створення задовільних умов проживання.

Комунальним підприємством «Комплекс з вивозу побутових відходів» здійснювалося надання послуг з вивезення побутових та великогабаритних відходів, ліквідації несанкціонованих звалищ та вивозу будівельного сміття, ремонту автотранспортних засобів тощо. За 9 місяців 2023 року вивезено понад 1,4 млн куб. м побутових відходів.

Комунальне підприємство «Муніципальна компанія поводження з відходами» здійснювало комплекс санітарно-екологічних заходів на Дергачівському полігоні захоронення твердих побутових відходів.

Загальний обсяг прийнятих відходів склав 1 482,3 тис. куб. м, з території закритого і діючого полігонів вивезено 5,9 тис. куб. м фільтрату.

КП «Муніципальна компанія поводження з відходами» співпрацює з Міжнародним банком реконструкції та розвитку по реалізації інвестиційного проєкту «Нове будівництво комплексу з переробки твердих побутових відходів з системою збору, утилізації полігонного газу та виробництвом електричної енергії у м. Дергачі Харківської області» в рамках проєкту «Розвиток міської інфраструктури-2».

У зв’язку з військовою агресією будівництво об’єкту зупинено. Територію будівництва було неодноразово обстріляно. Здійснювалися роботи з оцінки пошкоджень та відновлення будівельних робіт для визначення нових планових строків закінчення будівництва 2 пускового комплексу.

Станом на 01.10.2023 у м. Харкові зареєстровано 693 об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.

Заборгованість з квартирної плати на 01.10.2023 складала 545,7 млн грн. Укладено 30,9 тис. договорів на реструктуризацію боргу на суму 33,0 млн грн, з яких було погашено 26,3 млн грн. Протягом січня–вересня 2023 року договори на реструктуризацію боргу не укладалися.

Виконано перекладку та санацію технічно зношених інженерних мереж, у тому числі водопровідних – 13,4 км, каналізаційних – майже 1,2 км і теплових – 189,0 км.

Комунальним підприємством «Харківські теплові мережі» виконано ремонт, реконструкцію, санацію та заміну технічно зношених теплових мереж тощо. Потреба мешканців м. Харкова в теплій та гарячій воді задовольнялася в повному обсязі, за винятком відключень, викликаних поривами в мережах трубопроводів та руйнацією внаслідок збройної агресії РФ. КП «Харківські теплові мережі» реалізує проєкт «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України». З метою реагування на надзвичайні ситуації для закупівлі товарів, робіт та послуг для відновлення критичної інфраструктури м. Харкова реалізується «Проект розвитку міської інфраструктури – 2».

Комунальним підприємством «Харківводоканал» виконано капітальний та поточний ремонт насосів та електродвигунів; ремонт та заміну запірної арматури, перекладку та санацію мереж водопостачання, каналізаційних мереж тощо. Роботу підприємства спрямовано на забезпечення безперебійного і надійного тепло-, водопостачання та водовідведення споживачів міста, усунення пошкоджень підприємства внаслідок руйнації, запровадження енергозберігаючих та новітніх технологій тощо.

Комунальним підприємством «Комплекс з експлуатації об’єктів водозниження і зливової каналізації» проведено роботи з ліквідації підтоплення територій міста, здійснено експлуатацію і поточний ремонт мереж зливової каналізації та об’єктів водозниження тощо.

КП електромереж зовнішнього освітлення «Міськсвітло» здійснювалося утримання в робочому і безпечному стані мереж зовнішнього освітлення міста, оперативне усунення аварій та ушкоджень, послідовне впровадження нових енергоекономічних світильників, виконання робіт з поточного ремонту та реконструкції мереж. Виконано ремонт 703 світильників, замінено 67 пошкоджених опор, 733 світильника, 3,0 тис. електроламп та 72 кронштейна тощо.

СКП «Харківзеленбуд» здійснювалися заходи з підвищення рівня озеленення та благоустрою території міста, поліпшення стану зелених насаджень тощо. На об’єктах зеленого господарства міста виконано роботи по зносу аварійних, сухостійних, уражених омелою дерев та дерев, які досягли вікової межі.

У ході реалізації Комплексної міської програми розвитку культури в місті Харкові на 2022–2026 роки здійснювалося утримання парків культури та відпочинку, що входять до складу комунального підприємства «Об’єднання парків культури та відпочинку м. Харкова».

У травні 2023 року Харківський зоопарк було відкрито для відвідування. Протягом травня–вересня 2023 року кількість відвідувачів зоопарку склала 677,0 тис. осіб.

Діяльність у сфері містобудування, формування цілеспрямованої містобудівної політики, контролю за дотриманням містобудівного законодавства здійснювалася в умовах повномасштабної військової агресії РФ.

Створено робочу групу з питань підготовки концепції для внесення змін до Генерального плану м. Харкова. Залучено фахівців у галузі архітектури та історії, спеціалістів виконавчих органів, які співпрацюють із Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України та міжнародними партнерами: Європейською Економічною Комісією ООН, Фондом Нормана Фостера та іншими світовими архітекторами та інженерами. У рамках підготовки концепції проводиться робота, спрямована на вивчення нових підходів та впровадження сучасних рішень при плануванні міста, розробку пілотних проєктів міста.

Здійснювалася інспекційна діяльність із забезпечення дотримання на території міста Харкова законодавства України і нормативно-правових актів та запобігання порушенням у сфері містобудування; благоустрою населених пунктів; дорожнього руху в частині зупинки та стоянки, паркування транспортних засобів.

Розвиток галузі охорони здоров’я впродовж 9 місяців 2023 року забезпечувався за рахунок фінансування з бюджету Харківської міської територіальної громади, коштів, отриманих від Національної служби здоров’я України згідно укладених договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, додаткової дотації з державного бюджету, а також інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.

На реалізацію Комплексної програми «Інновації в пріоритетних напрямках розвитку галузі охорони здоров’я м. Харкова на 2011–2025 роки» за рахунок коштів бюджету Харківської міської територіальної громади комунальними некомерційними підприємствами, закладами охорони здоров’я та підприємствами використано 251,3 млн грн.

За рахунок коштів, отриманих від Національної служби здоров’я України на галузь охорони здоров’я, комунальними некомерційними підприємствами Харківської міської ради використано 2 363,0 млн грн, з них на придбання медичного обладнання та проведення капітального ремонту витрачено відповідно 69,9 млн грн та 82,4 млн грн.

Продовжувалося сприяння розвитку ринку медичних послуг за рахунок платних послуг та госпрозрахункової діяльності.

Виконувалися заходи щодо профілактики захворювань грудної залози у жінок шляхом проведення обстежень на апаратах ультразвукової діагностики та мамографах.

Здійснювалися заходи щодо попередження випадків малюкової смертності.

На виконання заходів щодо зниження перинатальних втрат охоплено дворазовим ультразвуковим дослідженням 90,8 % та діагностикою на ВІЛ-інфекцію обстежено 90,6 % від числа вагітних, що підлягають обстеженню.

Діяльність комунальних некомерційних підприємств, що надають первинну медичну допомогу, спрямовано на виконання завдань щодо виявлення артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, глаукоми, онкологічних захворювань, боротьби із туберкульозом.

Протягом січня–вересня 2023 року комунальними некомерційними підприємствами та закладами охорони здоров’я міста Харкова здійснено комплекс заходів, спрямованих на забезпечення стабільності діяльності галузі, підтримку найбільш важливих пріоритетних напрямків з надання медичної допомоги населенню та забезпечення її доступності.

Діяльність у сфері освіти міста спрямована на створення умов для організації освітнього процесу в умовах повномасштабної військової агресії РФ.

Мережа закладів освіти міста в 2023/2024 навчальному році складає 486 закладів, серед них: 424 заклади комунальної форми власності (211 закладів дошкільної освіти, 184 заклади загальної середньої освіти, 28 закладів позашкільної освіти та міжшкільний навчально-виробничий комбінат), 13 закладів професійної (професійно-технічної) освіти державної форми власності, 32 приватних закладів загальної середньої освіти, 17 закладів дошкільної освіти приватної та державної форми власності.

Усього у закладах освіти міста всіх форм власності здобувають освіту 156,8 тис. осіб, зокрема: дошкільну освіту – 30,7 тис. вихованців, повну загальну середню освіту – 120,2 тис. учнів, професійну (професійно-технічну) освіту – 5,9 тис. учнів.

Навчальні заклади комунальної форми власності міста забезпечено безлімітним доступом до мережі Інтернет.

У 2022/2023 навчальному році в закладах загальної середньої освіти комунальної форми власності навчання проходило виключно в дистанційному форматі, з використанням електронних освітніх платформ і комунікаційних онлайн сервісів та інструментів з урахуванням інтересів учасників освітньої комунікації та запобіганням ймовірним психологічним та безпековим ризикам.

Як і попереднього року випускники шкіл складали національний мультипредметний тест. За результатами оцінювання школярі вступатимуть до закладів вищої освіти.

З 01.09.2023 освітній процес розпочато у змішаному форматі. Визначено 20 базових ліцеїв, які здійснюють освітній процес у приміщеннях КП «Харківський метрополітен». На 5 станціях метрополітену офлайн навчання проходять 1 162 учня (65 класів). Таким форматом навчанням охоплено 10,0 % шкіл м. Харкова.

Заклади дошкільної освіти комунальної форми власності освітній процес не здійснювали.

Система освіти міста Харкова не тільки надає можливості для отримання кожним учнем фундаментальних знань, але й створює умови для прояву талантів і здібностей кожної дитини.

Харків є лідером турнірного руху в Україні. У 2022–2023 навчальному році проведено 4 всеукраїнські турніри, на яких 13 харківських команд отримали 12 перемог серед 47 команд-учасниць.

Переможцями IV етапу Всеукраїнських олімпіад з навчальних предметів у 2023 році стали 64 учні закладів загальної середньої освіти м. Харкова, які посіли 8 перших, 21 друге та 35 третіх місць.

У Всеукраїнському конкурсі Малої академії наук учні міста посіли 9 перших, 11 других та 19 третіх місць. Учні м. Харкова є абсолютними переможцями за кількістю перших місць.

З вересня 2023 року поновлено виплати стипендії Харківського міського голови «Обдарованість», стипендію у розмірі 1 000 грн будуть отримувати 120 школярів.

Щомісячну доплату отримують 112 кращих педагогічних працівників закладів загальної середньої та позашкільної освіти, які підготували переможців міжнародних та всеукраїнських інтелектуальних змагань, або стали переможцями та лауреатами міського конкурсу «Учитель року – 2023».

За час воєнних дій пошкоджено 245 будівлей закладів освіти, що складає 55,0 % освітнього фонду, а саме: 108 будівель дитячих садків (51,0 %), 121 будівля шкіл (64,0 %), 12 будівель позашкільних закладів (43,0 %) та 4 будівлі управлінь освіти (44,0 %). Не підлягають відновленню будівлі чотирьох шкіл та двох дитячих садків.

Особливу увагу приділено облаштуванню укриттів у закладах освіти.

На кінець звітного періоду на базі закладів освіти продовжили свою діяльність 65 Пунктів незламності та 37 пунктів видачі гарячого харчування мешканцям міста.

Проводилася робота із забезпечення належних умов роботи закладів культури, розвитку їх матеріально-технічної бази, створення умов для самореалізації особистості, участі городян у культурному житті міста.

Мережа підвідомчих закладів культури станом на 01.10.2023 включала 25 початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів; 10 бібліотечних закладів – юридичних осіб, які об’єднують 73 бібліотеки-філії; 11 клубних закладів; 4 музеї; КП «Центральний парк» та КП «Меморіальний парк «Дробицький Яр».

У рамках реалізації заходів Комплексної міської програми розвитку культури в місті Харкові на 2022–2026 роки та Комплексної програми розвитку освіти м. Харкова на 2018–2024 роки на розвиток культури та мистецтва профінансовано кошти в сумі 288,2 млн грн.

У зв’язку із запровадженням воєнного стану заклади культури переведено в режим онлайн роботи.

На дистанційну форму роботи переведено навчальний процес в мистецьких школах. Станом на 01.10.2023 у 25 початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладах навчалося понад 8,2 тис. учнів, у тому числі 1,1 тис. дітей пільгового контингенту. Школами проведено 315 культурно-масових та виховних заходів для учнів та викладачів. Протягом звітного періоду учні мистецьких шкіл брали участь у конкурсах, фестивалях, виставках, оглядах різних рівнів.

Педагогами та учнями Харківської хореографічної школи, які знаходяться у Словакії, створено нову балетну виставу «Мрій», яку представлено у 5 містах Словакії.

Школою сучасних театрально-сценічних напрямів було презентовано проєкт «Діти, які бачать війну». Проведено Відкритий конкурс театрально-сценічного мистецтва малих форм «Лети!».

Публічними бібліотеками міста забезпечувалася автоматизація процесу обслуговування в інтерактивному форматі, надавалися інноваційні бібліотечні послуги. Бібліотеками проведено майже 1,7 тис. масових заходів онлайн і офлайн. У звітному періоді на базі Центральної міської бібліотеки відбувся щорічний літературний  конкурс «Людина. Доля. Епоха» та розпочався мовний проєкт «Харків – україномовний».

Відповідно до затвердженого кошторису витрат на виконання Комплексної міської програми розвитку культури в місті Харкові на 2022–2026 роки за рахунок коштів бюджету Харківської міської територіальної громади у звітному періоді продовжено надання фінансової підтримки комунальним підприємствам галузі на поточне утримання.

Відповідно до Комплексної міської програми розвитку культури в місті Харкові на 2022–2026 роки було проведено: 24 вшанування представників різних галузей з нагоди професійних свят; 52 театралізованих свята; 10 фестивалів-конкурсів; 4 виставки.

У січні 2023 року у Харківському метрополітені відбулося 18 вистав для дітей. Понад 8,0 тис. дітей переглянуло новорічну казку «Біла чаклунка Ліденелла». За участю творчих колективів та майстрів мистецтв міста відбувся святковий концерт, присвячений Різдву.

Відбувся Різдвяний фестиваль-конкурс дитячої творчості «Зимовий сонцеворот», Всеукраїнський фестиваль-конкурс хореографічного мистецтва «Толока», Відкритий фестиваль-конкурс багатожанрового мистецтва «Квіти Зимцерли» тощо. Також відбулися святкові заходи до Міжнародного дня захисту дітей, Дня міста, Дня Незалежності України.

Усього в місті протягом звітного періоду підвідомчими закладами культури проведено понад 3,0 тис. культурно-масових та мистецьких заходів.

Проведено 6 засідань Міської комісії з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища.

На підставі рекомендацій Комісії підготовлено та прийнято:

4 рішення сесії Харківської міської ради щодо найменування, перейменування та виключення з реєстру 34 елементів вулично-дорожньої мережі міста, назви яких пов’язані з РФ, вшановано пам’ять загиблих захисників України та активізовано процес дерусифікації топонімів міста;

7 рішень виконавчого комітету Харківської міської ради щодо надання дозволів на встановлення 31 меморіальної дошки видатним харків’янам та загиблим захисникам України.

З метою підтримки сім’ї, дітей та молоді забезпечувалася реалізація заходів Міської програми «Молодь Харкова» на 2022–2026 роки та Комплексної програми реалізації гендерної та сімейної політики в місті Харкові на 2022–2026 роки.

Фахівцями виконавчих органів, комунального закладу «Харківський міський центр дозвілля молоді» (далі – КЗ «ХМЦДМ») Молодіжною радою ІV скликання при Харківському міському голові (далі – Молодіжна рада) спільно з громадськими організаціями, іншими структурами та закладами проведено 162 заходи, якими охоплено майже 38,7 тис. учасників. Заходи проводилися в форматі відео-конференцій, онлайн-трансляцій, онлайн-курсів, онлайн-зустрічей, флешмобів, квестів тощо.

За 9 місяців 2023 року з бюджету Харківської міської територіальної громади на реалізацію заходів Міської програми «Молодь Харкова» на 2022–2026 роки профінансовано кошти в сумі 2,4 млн грн, у тому числі на забезпечення функціонування КЗ «ХМЦДМ» – 2,0 млн грн, реалізацію заходів та проєктів для молоді – 0,4 млн грн.

З питань молодіжної політики виконавчими органами, КЗ «ХМЦДМ», Молодіжною радою було проведено 47 заходів з охопленням близько 16,8 тис. осіб. 

У рамках реалізації завдань з підтримки громадської активності молоді проведено 10 заходів за участю 413 осіб.

Для здобуття молодими людьми знань, навичок та інших компетентностей поза системою освіти було реалізовано 7 заходів, якими охоплено майже 3,0 тис. осіб.

З питань працевлаштування та розвитку підприємництва проведено 3 заходи за участю 0,3 тис. осіб.

Проведено захід з розвитку студентського самоврядування за участю майже 2,1 тис. осіб.

Місто Харків увійшло до трійки міст України, які приймають участь у проєкті «Дорожні карти залучення молоді» для України. В рамках реалізації проєкту Policy Labs організовано зустріч молоді, представників громадських організацій та місцевої влади, на якій учасники обговорювали можливі кроки та дії щодо розвитку молодіжної політики в умовах воєнного стану та в період відновлення України.

Спільно з Молодіжною радою при Харківському міському голові реалізовано захід «Перший Всеукраїнський онлайн НМТ Forum». Школярі та майбутні абітурієнти на панельних дискусіях ознайомилися з технічними особливостями вступних випробувань у 2023 році.

З метою запобігання негативним явищам у молодіжному середовищі, формування правової культури, здорового способу життя молоді проведено 4 заходи, якими охоплено 320 осіб.

Проведено онлайн спортивний марафон «AVA SportChallenge 2.0».

Спільно з Молодіжною радою реалізується проєкт для дітей шкільного віку Safety School.

Проведено 13 заходів із національно-патріотичного виховання молоді, в яких брали участь понад 7,2 тис. осіб. 

У рамках традиційних культурно-масових заходів, фестивалів і конкурсів для дітей та молоді проведено 9 заходів, якими охоплено майже 3,5 тис. осіб.

КЗ «Харківський міський центр дозвілля молоді» проведено 6 заходів за участю майже 1,1 тис. осіб та надано підтримку в організації та проведенні 37 заходів молодіжного, сімейного та спортивного напрямку тощо.

Здійснювалося організаційне забезпечення діяльності постійно діючого консультативно-дорадчого органу – Молодіжної ради при Харківському міському голові. Від початку воєнної агресії РФ проти України Молодіжна рада є одним із виконавців повідомлень «гарячої лінії» 1535 міста Харкова із гуманітарних питань. Робота у цьому напрямку продовжується. За 9 місяців 2023 року залучено понад 5,0 млн грн благодійних коштів, 150,0 тис. харків’ян отримали продуктові набори.

Молодіжною радою при Харківському міському голові та Молодіжною радою міста Познань проведено онлайн-форум «Перший українсько-польський форум».

З метою підтримки обдарованої та талановитої молоді, відзначення вагомих досягнень молоді, кращих молодих спеціалістів в галузі виробничої, навчальної, громадської та творчої діяльності проходив районний етап міського конкурсу «Молода людина 2023 року». Для участі у конкурсі подала роботу 271 молода людина. Відзначено 11 переможців та 22 лауреата.

Відбувся традиційний щорічний конкурс молодих талантів «Студентська весна 2023». За результатами конкурсу призові місця посіли 96 студентських виступів.

Одним із знакових заходів є «Арт Фестиваль», направлений на виявлення та розкриття творчих можливостей талановитих самодіяльних виконавців та колективів серед студентської молоді. 50 учасників-переможців отримали кубки, дипломи та нагороди.

У Молодіжному центрі Індустріального району м. Харкова дистанційно працює студія естетичної репризи «Лимон». Вихованці студії прийняли участь та отримали Гран-прі Міжнародного конкурсу мистецтв «Київ-Торонто».

Продовжено роботу Школи волонтерів «AVA», пріоритетним завданням якої є популяризація волонтерського руху.

Молодіжним простором «ХАБ 6/9» проводилися онлайн заходи. У 2022 році молодіжний простір «ХАБ 6/9» став членом Асоціації молодіжних центрів України та є платформою для реалізації проєкту «Зміцнення громадянського активізму серед молоді», спрямованого на підтримку молодіжних громадських ініціатив та організацій по всій Україні.

За всіма напрямками сімейної та гендерної політики, в тому числі за участі партнерських громадських об’єднань, проведено 115 заходів, якими охоплено понад 21,9 тис. осіб.

Ведеться Єдиний електронний реєстр багатодітних сімей міста Харкова, зареєстрований в Національному реєстрі електронних інформаційних ресурсів. Станом на 01.10.2023 на обліку знаходиться понад 5,6 тис. багатодітних сімей, в яких виховується майже 18,2 тис. дітей. 

Надано майже 3,1 тис. послуг багатодітним сім’ям з видачі та пролонгації терміну дії посвідчень дітей та батьків з багатодітної сім’ї.

Із залученням громадських організацій проведено 39 розважальних та навчально-виховних заходів для 805 дітей.

Ведеться реєстр дітей пільгових категорій, які бажають оздоровитися в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку. До реєстру протягом звітного періоду включено 524 дитини.

Організовано безкоштовне оздоровлення 198 дітей пільгових категорій міста.

Ведеться база даних сімей, в яких вчинено насильство. На обліку перебуває майже 1,9 тис. сімей з приводу вчинення домашнього насильства. Проведено роботу з 2,1 тис. сім’ями з попередження домашнього насильства.

У навчальних закладах міста проведено 38 онлайн заходів з питань попередження домашнього насильства, якими охоплено 320 осіб.

Покращенню стану фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи в місті сприяє реалізація заходів Міської комплексної цільової соціальної програми розвитку фізичної культури та спорту м. Харкова на 2017–2025 роки та Комплексної цільової програми розвитку футболу в м. Харкові на 2017–2025 роки.

На сферу фізичної культури і спорту за 9 місяців 2023 року з бюджету Харківської міської територіальної громади профінансовано 170,7 млн грн.

Календарним планом заходів на 2023 рік передбачено проведення 232 спортивних змагань та заходів. У січні–вересні проведено 112 спортивних заходів, з них 111 профінансовано з бюджету Харківської міської територіальної громади на суму понад 1,8 млн грн.

У Харкові існує сучасна система підготовки спортивного резерву,
що включає дитячо-юнацькі спортивні школи (ДЮСШ), спеціалізовані дитячо-юнацькі спортивні школи олімпійського резерву (СДЮСШОР), школи вищої спортивної майстерності, професійні ліцеї спортивного профілю.

У місті налічувалося 18 дитячо-юнацьких спортивних шкіл комунальної власності територіальної громади м. Харкова. Внаслідок терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ, пошкоджено об’єкти КЗ «МКДЮСШ «Восток», КЗ «ХМСДЮСШОР «Комунар» зі стрільби з лука», КЗ «ХМСДЮСШОР з водних видів спорту Я. Клочкової», КЗ «МСДЮСШОР», підпорядкованих Управлінню з питань фізичної культури та спорту Департаменту у справах сім’ї, молоді і спорту Харківської міської ради.

Більшість дітей з тренерами-викладачами перебувало в інших регіонах України та за кордоном. У той же час вихованці закладів продовжували брати участь та успішно виступали у всеукраїнських та міжнародних змаганнях.

У звітному періоді присвоєно спортивні розряди «Кандидат у майстри спорту України» – 263 спортсменам, І спортивний розряд – 167 спортсменам.

Постійна увага приділялася створенню необхідних умов для підготовки спортсменів вищої кваліфікації. Здійснювалася фінансова підтримка спорту вищих досягнень та команд майстрів.

На підтримку спорту вищих досягнень, провідних спортсменів і команд-майстрів у звітному періоді з бюджету Харківської міської територіальної громади профінансовано кошти в сумі 1,1 млн грн.

Здійснювалося забезпечення підготовки та участі харківських спортсменів у XХХІІІ Олімпійських іграх (Франція), ХVII Паралімпійських іграх (Франція), XХ зимових Дефлімпійських іграх (Туреччина), ІІІ Європейських іграх (Польща).

На ІІІ Європейських іграх, що проходили у м. Краків (Польща), харківські спортсмени завоювали 4 срібні нагороди.

На виплату стипендій спортсменам-кандидатам з бюджету Харківської міської територіальної громади профінансовано кошти в сумі 452,0 тис. грн.   

КПНЗ «Харківський міський комплексний центр клубів за місцем проживання» об’єднує 99 клубів за місцем проживання, з них 66 клубів фізкультурно-спортивного напрямку.

У зв’язку з військовою агресією РФ роботу КПНЗ «Харківський міський комплексний центр клубів за місцем проживання» з надання фізкультурно-оздоровчих та спортивних послуг дітям та підліткам тимчасово призупинено. Зазнали пошкоджень приміщення 18 клубів за місцем проживання.

Внаслідок активних бойових дій, руйнування спортивних споруд різних форм власності, спортивна база міста Харкова зменшилася та станом на 01.01.2023 складалася з майже 3,4 тис. об’єктів (станом на 01.01.2022 – майже 3,5 тис. об’єктів): 14 стадіонів; 6 легкоатлетичних ядер; 2 легкоатлетичних манежів; 2 245 площинних споруд; 318 спортивних зал; 23 плавальних басейнів; 92 стрілецьких тирів; 2 стрілецьких стендів; велотреку; стрільбища для стрільби з лука; 2 споруд зі штучним льодом; веслувально-спортивної бази; лижної бази; 672 інших спортивних споруд (у тому числі приміщення для фізкультурно-оздоровчих занять).

У звітному періоді проводилася робота, спрямована на зміцнення позитивного іміджу міста Харкова в Україні та в міжнародному співтоваристві із залученням спортивного потенціалу міста, створення для цього відповідних правових, соціальних та організаційних умов, об’єднання активної молоді та організацію молодіжного дозвілля на засадах спорту та здорового способу життя.

На реалізацію заходів Міської програми спортивних іміджевих проєктів на 2013–2025 роки з бюджету Харківської міської територіальної громади профінансовано 1,8 млн грн.

У зв’язку з військовими діями та воєнним станом в Україні впроваджено нові формати проведення спортивно-масових заходів та налагоджено співпрацю з представниками спортивних організацій, федерацій для організації та проведення заходів в режимах онлайн та офлайн.

У січні–вересні 2023 року проведено 9 спортивно-масових заходів із 19 запланованих календарним планом заходів на 2023 рік.

Проведено 3 тури Харківських кіберспорт ліг, в яких прийняли участь 150 осіб. Також було проведено Відкритий чемпіонат міста-героя Харкова зі спортивних танців на Кубок мера за участю 250 осіб.

50 представників спортивних організацій та федерацій пройшли курси спортивного менеджменту та маркетингу «Kharkiv Sport Academy 5.0».

Реалізується освітньо-спортивний проєкт «Енциклопедія спорту». На офіційних інформаційних ресурсах викладаються відеоролики з інформацією щодо різних видів спорту про працюючі в місті секції тощо, проводяться майстер-класи. Участь у підготовці проведення майстер-класів прийняли понад 10 спортивних федерацій та спортивних організацій.

У проєкті «Я зможу! Я переможу!» прийняло участь понад 60 осіб.

Проведено чемпіонат міста Харкова з воркауту, традиційний фестиваль з брейк-данс культури «Битва Харкова», майстер-класи з вуличних видів спорту.

Проводилася робота щодо збору інформації для проєкту «Обличчя Харкова» про спортивну спільноту, яка займається волонтерством у м. Харкові.

Надавалася інформаційно-консультативна підтримка представникам спортивної громадськості; забезпечувалося наповнення інформаційних платформ в мережі інтернет (сайти «Харківські спортивні шкільні ліги», «KharkivSportCity»).

Організовано проведення фотовиставки «Янголи спорту» – світлини та розповіді про спортсменів, у тому числі з м. Харкова, чиє життя обірвалося через повномасштабну війну.

Здійснювалася реалізація Програми зміцнення позитивного міжнародного іміджу та розвитку міжнародного співробітництва міста Харкова на 2021–2025 роки.

Станом на 01.10.2023 місто Харків має побратимські та партнерські відносини із 30 іноземним містом у 22 країнах світу. Проводилася робота з розширення мережі міст-партнерів, опрацьовувалися питання підписання угод про побратимство з новими містами.

Важливу роль у розвитку міжнародного співробітництва відіграє співробітництво з міжнародними організаціями.

Місто Харків є членом міжнародних організацій: Міжнародної Асоціації ЄВРОСІТІЗ; Міжнародної Асоціації міст – володарів Призу Європи; Світової Федерації туристичних міст WTCF.

Продовжено співробітництво з Асоціацією міст – володарів Призу Європи та Постійним представництвом Асоціації в Україні.

У червні 2023 року місто Харків було переобрано віце-президентом в Асоціації міст-володарів Призу Європи.

Продовжено співробітництво з міжнародною організацією ЄВРОСІТІЗ. Харковом спільно з містом-побратимом Лілль (Франція) та іншими європейськими містами проводилася робота щодо підписання «Заклику до дії» в сфері сталого розвитку культури.

Взято участь онлайн у координаційному засіданні Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи щодо підведення підсумків Європейського тижня місцевої демократії на тему «Захист довкілля: місцеві громади діють», Японсько-українському інвестиційно-економічному форумі «Prosperity 2023», Міжнародній конференції «Europe-Poland – Ukraine».

Організовано участь Харківської міської ради у засіданні Генеральної конференції Національної комісії України у справах ЮНЕСКО. Взято участь у Форумі муніципального партнерства ЄС-України (м. Войновіце, Польща), урочистостях з приводу святкування Щорічного дня миротворців ООН (м. Женева, Швейцарія); третьому саміті Пакту вільних міст (м. Варшава, Польща); Всесвітньому саміті громадського транспорту (м. Барселона, Іспанія); урочистому святкуванні Дня міста Кутаїсі (м. Кутаїсі, Грузія). Організовано та проведено Інвестиційний Форум «Kharkiv: Restart» (м. Київ).

Взято участь у туристичній виставці «ITB Berlin» (м. Берлін, ФРН); Міжнародному туристичному форумі «Туризм в Україні. Виклики та Відновлення» (м. Київ), науково-практичному круглому столі «Туризм та зелені інвестиції» з нагоди Всесвітнього дня туризму (м. Харків).

За участі Державного агентства розвитку туризму України та директора музею «Berlin Story Bunker» організовано та проведено круглий стіл на тему: «Обговорення питань щодо розвитку туризму та промоції міста Харкова у повоєнний період».

Харківська міська рада ефективно співпрацює з дипломатичними представництвами і консульськими установами іноземних держав в Україні та України за кордоном, консульськими установами іноземних країн в місті Харкові, іноземними представництвами в Україні та місті Харкові.

Продовжувалася реалізація проєкту «Харків дипломатичний», у рамках якого в місті Харкові відкрито Почесне консульство Румунії, проведено фестиваль Kharkiv Music Fest та комунікаційний форум «TOLOKA TALKS».

Продовжено роботу з реалізації проєкту «Міста у розширеному європейському просторі: розвиток потенціалу державних установ шляхом словацько-українського транскордонного співробітництва та підвищення доброчесності в державних справах (CEEA)».

У м. Харкові засновано Асоціацію Харків–Оксфорд, яка є добровільним об’єднанням ініціативних містян Харкова з метою взаємодії з містом Оксфордом та Асоціацією Оксфорд–Харків на громадських засадах (відповідно до британської традиції) та розбудови відносин в міжмуніципальній, освітній, науковій, технічній, технологічній, цифровій, медичній та культурній сферах.

Здійснювалася співпраця з благодійними організаціями, містами-партнерами та організаціями, що продовжують допомагати місту Харкову та його мешканцям.

Через бойові дії у Харківському регіоні зовнішньоекономічна діяльність зазнала значних втрат та обмежень.

Зовнішньоторговельний оборот товарами підприємств Харківської області в січні–вересні 2023 року (статистичні дані у розрізі регіонів) збільшився проти аналогічного періоду 2022 року на 9,4 % і склав 1 675,7 млн дол. США.

Обсяги експорту порівняно з аналогічним періодом 2022 року зменшилися на 12,6 %, а імпорту зросли та 25,9 %, і склали відповідно 573,8 млн дол. США та 1 101,9 млн дол. США. Негативне сальдо зовнішньої торгівлі товарами дорівнювало 528,1 млн дол. США.

Здійснювалася заходи щодо розвитку співробітництва міста Харкова з міжнародними агенціями та фінансовими установами.

Продовжено реалізацію проєктів / підпроєктів: «Безпека дорожнього руху у м. Харкові» (ЄІБ); «Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ» (розробка Плану сталої міської мобільності м. Харкова.

В рамках реалізації інвестиційного проєкту «Міський громадський транспорт України» продовжувалася реалізація таких підпроєктів: «Оновлення тролейбусного парку міста Харкова» (бенефіціар підпроєкту – КП «Тролейбусне депо № 2»); «Придбання рухомого складу міського електротранспорту (тролейбусів)» (бенефіціар підпроєкту – КП «Тролейбусне депо № 3»); «Оновлення рухомого складу Харківського метрополітену»; «Оновлення рухомого складу міста Харкова (придбання електробусів)» (ЄІБ).

Продовжувалася реалізація проєкта «Розширення метрополітену у м. Харкові» (Подовження третьої лінії метрополітену у м. Харкові)», метою якого є створення транспортного пересадочного вузла, що з’єднає південь і захід із центром міста.

У звітному періоді розпочато координаційну підтримку нових проєктів:

«Харківський міський електричний транспорт» (закупка нових трамваїв та відновлення транспортної інфраструктури) (ЄІБ);

«Енергетична Безпека», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку USAID (отримання гуманітарної допомоги для комунальних підприємств міста Харкова задля підтримки та відновлення критичної інфраструктури міста Харкова);

підготовка дослідження з реконструкції та відновлення інфраструктури міста Харкова у рамках співпраці з Японським агентством міжнародного співробітництва (JICA);

відновлення загальноосвітніх закладів у м. Харкові та житлових будинків, що фінансується генеральним директоратом ЄС із цивільного захисту та гуманітарної допомоги (DG ECHO) та Урядом Японії;

імплементація заходів за підтримки ПРООН «Мери за економічне зростання» – підтримка у підготовці частини 3D моделі міста та скануванні об’єктів культурної спадщини і житлових будівель, які постраждали внаслідок обстрілів;

надання генераторів та трансформаторів для подолання наслідків обстрілів енергетичної інфраструктури міста у рамках Надзвичайної грантової допомоги для підтримки підготовки до зими та забезпечення житла для вразливих людей в Україні;

розробка Концепції Генерального плану міста Харкова за підтримки Економічної комісії ООН та Фонду Нормана Фостера тощо;

співробітництво з Генеральним директоратом Європейської комісії з мобільності і транспорту.

Здійснювалася співпраця з міжнародними партнерами для подолання наслідків у місті Харкові військової агресії РФ проти України.

Реалізацію заходів Програми охорони навколишнього природного середовища м. Харкова на 2021–2030 рр. передбачено за рахунок власних коштів підприємств міста та коштів Фонду охорони навколишнього природного середовища.

Поліпшенню екологічної ситуації в місті, у першу чергу, сприяли заходи з охорони навколишнього природного середовища, проведені підприємствами міста за рахунок власних коштів, сума яких у звітному періоді становила 14,3 млн грн.

На реалізацію заходів Комплексної програми розвитку цивільного захисту, підвищення рівня публічної безпеки та сприяння організації територіальної оборони в місті Харкові на 2018–2025 роки на 2023 рік заплановано фінансування в сумі майже 11,9 млн грн.

Здійснювалася діяльність щодо сприяння створенню безпечних і нешкідливих умов праці на підприємствах, в організаціях та установах міста, профілактики та запобігання нещасним випадкам на виробництві. Для реалізації прав їх працівників на здорові й безпечні умови праці здійснювалися регулярні обстеження та контроль за атестацією робочих місць за умовами праці, реєстрацією та виконанням колективних договорів, здійсненням обов’язкових медичних оглядів працівників певних категорій, проведення навчання з питань охорони праці.

На реалізацію Програми взаємодії міської ради з громадськими об’єднаннями м. Харкова на 2021–2025 роки у звітному періоді профінансовано 643,9 тис. грн.

Харківською міською радою надавалася організаційна та інформаційно-методична допомога громадським об’єднанням у здійсненні їх статутної діяльності.

Станом на 01.10.2023 на території міста зареєстровано понад 4,1 тис. громадських об’єднань різної спрямованості (благодійні фонди, громадські організації різних напрямків діяльності, профспілкові організації), близько 100 національно-культурних об’єднань та 39 організацій іноземних громадян і студентів, 260 релігійних громад різних напрямків та толків.

Здійснювалися заходи щодо забезпечення публічної безпеки та порядку на території міста, а також стосовно протидії злочинності, порушенням громадського порядку та іншим антисоціальним проявам.

Проводилася робота стосовно вдосконалення системи профілактики правопорушень, посилення боротьби з алкоголізмом, наркоманією, злочинністю, іншими антисоціальними явищами.

Здійснювалися заходи щодо недопущення фактів мародерства, розкрадання гуманітарної допомоги, колабораціонізму, охорони громадського порядку в умовах воєнного стану тощо.  

 

 

 

Заступник міського голови –
директор Департаменту економіки
та комунального майна                                                        М.І. ФАТЄЄВ

 

Печатать
Новости Харькова в твоем смартфоне!
скачать приложение на Google Play скачать приложение на ITunes