Департамент бюджету і фінансів повідомляє, що 03.12.2024 року Харківською міською радою затверджено бюджет Харківської міської територіальної громади на 2025 рік.
Дохідна частина бюджету Харківської міської територіальної громади на 2025 рік визначена у сумі 20 467,4 млн гривень, у тому числі доходи загального фонду – 15 867,7 млн гривень, доходи спеціального фонду – 147,2 млн гривень, міжбюджетні трансферти – 4 452,5 млн гривень.
Проти очікуваного виконання за 2024 рік планується збільшення обсягу власних доходів на 13,4% або на 1 896,3 млн гривень.
Основним доходним джерелом бюджету Харківської міської територіальної громади залишається податок на доходи фізичних осіб, який формує більше половини (55,2%) обсягу загального фонду бюджету. Його надходження плануються у сумі 8 751,6 млн гривень, що на 8,6% більше від очікуваних надходжень цього податку в 2024 році.
У 2025 році 35,3% доходів загального фонду бюджету громади буде сформовано за рахунок місцевих податків та зборів – 5 598,4 млн гривень.
Надходження акцизного податку, який підлягає зарахуванню до місцевих бюджетів, планується в обсязі 1 249,9 млн гривень.
Крім того, заплановані надходження податку на прибуток підприємств міської комунальної власності – 7,7 млн гривень, частини чистого прибутку (доходу) комунальних підприємств – 28,4 млн гривень, адміністративних зборів – 70,6 млн гривень, плати за оренду міського комунального майна – 49,0 млн гривень, адміністративних штрафів – 16,6 млн гривень, коштів за використання земельних ділянок комунальної власності без належного оформлення – 65,0 млн гривень.
У спеціальному фонді передбачаються надходження коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення – 70,0 млн гривень, власні надходження бюджетних установ – 67,6 млн гривень, екологічний податок – 9,5 млн гривень.
Крім вищевказаних джерел, частина фінансових ресурсів міста формується за рахунок цільових трансфертів, які передаються з Державного бюджету України до бюджету громади, зокрема:
- додаткових дотацій:
* на компенсацію втрат доходів місцевих бюджетів внаслідок наданих державою податкових пільг зі сплати земельного податку суб’єктам космічної діяльності та літакобудування – 310,1 млн гривень;
* здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв’язку з повномасштабною збройною агресією російської федерації – 1 042,4 млн гривень;
- субвенцій:
* на аварійно-відновлювальні роботи житлово-комунальної сфери – 1 000,0 млн гривень;
* продовження третьої лінії метрополітену в м. Харкові – 2 090,1 млн гривень;
- допомоги урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ (фінансова підтримка Всесвітньої продовольчої програми) – 9,9 млн гривень.
Субвенції соціального характеру, які розподіляються через обласний бюджет, будуть включені до бюджету Харківської міської територіальної громади після затвердження обласного бюджету Харківської області
на 2025 рік.
Видаткова частина бюджету Харківської міської територіальної громади на 2025 рік затверджена в сумі 21 171,3 млн гривень у тому числі видатки загального фонду – 15 631,8 млн гривень, спеціального фонду – 5 539,5 млн гривень.
Найбільшу питому вагу у структурі видатків бюджету (36,3%) складають видатки на оплату праці працівників – 7 676,4 млн гривень, а саме:
- бюджетних установ, які фінансуються коштом бюджету Харківської міської територіальної громади – 3 642,1 млн гривень;
- комунальних підприємств, що забезпечують підтримку життєдіяльності населення міста – 4 034,3 млн гривень.
Особлива увага приділяється відновленню зруйнованих та пошкоджених об’єктів критичної інфраструктури у сфері житлово-комунального господарства. На ці напрями передбачено 1 997,2 млн гривень, у тому числі:
- на реконструкцію та ремонт об’єктів теплопостачання та водовідведення, які були пошкодженні внаслідок бойових дій, а також розвиток інфраструктури автономної системи опалення – 570,4 млн гривень;
- відновлення житлового фонду (з урахуванням придбання матеріалів) – 1 426,8 млн гривень.
На будівництво захисних споруд цивільного захисту (протирадіаційного укриття) на території шкіл, а також у районі станції метро «Метробудівників» планується спрямувати 11,0 млн гривень.
Крім того, у бюджеті громади на 2025 рік передбачено першочергове фінансування:
- енергоресурсів і комунальних послуг – 1 093,3 млн гривень;
- організації харчування – 576,2 млн гривень;
- придбання паливно-мастильних матеріалів – 192,5 млн гривень.
Бюджет Харківської міської територіальної громади на 2025 рік має соціальну спрямованість.
У структурі видаткової частини 32,0% або 4 955,0 млн гривень складають видатки, що заплановані на галузі соціально-культурної сфери: «Освіта», «Соціальний захист і соціальне забезпечення», «Охорона здоров’я», «Культура і мистецтво», «Фізична культура і спорт».
На виконання заходів, пов’язаних з утриманням та належною експлуатацією житлового фонду та прибудинкової території передбачено 2 712,2 млн гривень.
На освітлення місць загального користування, експертне обстеження та технічне обслуговування внутрішньобудинкових електричних мереж, ліфтів та систем диспетчеризації заплановано 185,5 млн гривень.
Бюджетні видатки на реалізацію заходів у сфері комунального господарства передбачені в сумі 2 422,8 млн гривень, з них на теплоенергетичну галузь та водопровідно-каналізаційне господарство – 1 429,9 млн гривень, благоустрій міста – 780,1 млн гривень, виконання заходів зі збору та вивезення сміття і відходів – 212,8 млн гривень.
На вирішення питань щодо поліпшення транспортно-експлуатаційного стану вулично-дорожньої мережі міста передбачено 914,2 млн гривень.
Видатки на утримання та розвиток транспортної інфраструктури, оновлення рухомого складу, реалізацію заходів щодо підвищення якості та рівня безпеки перевезення пасажирів, заплановані у сумі 4 951,3 млн гривень, з них:
- на утримання та подальший розвиток Харківського метрополітену –3 781,2 млн гривень;
- поліпшення транспортного обслуговування мешканців міста трамвайним, тролейбусним та автобусним сполученням – 1 170,1 млн гривень.
На поліпшення житлових умов молодих сімей та окремих категорій громадян, планується спрямувати 90,9 млн гривень.
Ці кошти передбаченні на надання довгострокових кредитів:
- молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла;
- учасникам бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції;
- працівникам бюджетних установ та комунальних підприємств, науково-педагогічним працівникам;
- учасникам бойових дій, які брали участь в забезпечені оборони України, захисті безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
- внутрішньо переміщеним особам.
Заступник міського голови –
директор Департаменту
бюджету і фінансів Тетяна ТАУКЕШЕВА