У Держархіві Харківської області відкрилася виставка, присвячена Тарасові Шевченку
07 березня 2017 12:14 Суспільство
У Держархіві Харківської області відкрилася виставка, присвячена Тарасові Шевченку Виставка до 203-річчя від дня народження видатного українського поета і художника Тараса Шевченка відкрилася сьогодні, 7 березня, в Державному архіві Харківської області (пр. Московський, 7).

В експозиції представлені копії близько 30 документів, пов'язаних з різними періодами життя поета і увічненням його пам'яті. Це, наприклад, постанови Міської думи дореволюційного періоду, донесення про необхідність вилучити з народних читалень «Кобзар» Шевченка через його шкідливість та антирелігійність, радянські документи 20-70-х років, зокрема, про історію створення пам'ятника Тарасові Шевченку, фотокопії з Національного музею Тараса Шевченка та ін.

Особливу увагу в архіві звертають на унікальний документ - рукописну «Історію нелегального пам'ятника Т. Г. Шевченку (1898)» з альбому відомого харківського просвітителя, педагога, поета Христини Алчевської. Як розповіла головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Державного архіву Харківської області Олена Сафонова, мармуровий бюст Тараса Шевченка на замовлення Олексія Алчевського створив скульптор Володимир Беклемішев.

«Це був чи не перший пам'ятник, присвячений поету. Бюст встановили на території народної школи Алчевських (нині - вулиця Жінок-Мироносиць), і він довгий час прикрашав там сад. У той час вшанування українських літераторів, митців та представників культури було під забороною, але Алчевським вдалося відстояти пам'ятник. Олексій Алчевський заповідав Христині Алчевській після його смерті передати пам'ятник місту. Але коли він застрелився, вона не виконала його заповіт, бо цей сад разом із бюстом відійшов кредиторам. У 30-х роках бюст потрапив до Харківської художньої галереї, а після війни - переданий до Центрального державного музею Тараса Шевченка в Києві», - розповіла Олена Сафонова.

Виставка до 203-річчя від дня народження Тараса Шевченка працюватиме ще два тижні, вхід - вільний.

Підписуйтесь на Telegram-канал офіційного сайту Харківської міськради.

Друкувати
Останні новини