У Харкові відкрили меморіальну дошку, присвячену польському представництву
22 червня 2015 13:02 Міжнародне співробітництво
У Харкові відкрили меморіальну дошку, присвячену польському представництву Урочисте відкриття пам'ятної дошки на будинку, де в передвоєнний час функціонувало Консульство Польщі, відбулося сьогодні, 22 червня, у Харкові.

Захід приурочено до 20-річчя Генерального консульства Республіки Польща в Харкові.

Меморіальна дошка відрита на будинку по вул. Ольминского, 15, де в 1924-1934 роки перебувало Генеральне консульство Польщі. У відкритті пам'ятного знаку взяли участь Надзвичайний і Повноважний посол Республіки Польща в Україні Генрик Литвин, Генеральний консул Республіки Польща в Харкові Станіслав Лукасик і генеральні консули, які в різні роки очолювали це дипломатичне представництво. Також у церемонії відкриття взяли участь директор Департаменту міжнародного співробітництва Віктор Рудь, головний архітектор міста Харкова Сергій Чечельницький та інші представники полької та української сторін.

Як повідомив Станіслав Лукасик, ініціатором відкриття меморіальної дошки до 20-річчя Генконсульства Польщі була міська влада Харкова, і встановлено пам'ятний знак за рахунок коштів міського бюджету. Також фінансову підтримку надали депутати міської ради Габріел Михайлов і Андрій Бондаренко. Генеральний консул подякував Харківському міському голові Геннадію Кернесу за сприяння у розвитку відносин між Україною та Польщею і зазначив, що відкриття пам'ятної дошки - це данина поваги колишнім польським консулам і сьогоднішнім, які працюють для зміцнення зв'язків між двома країнами.

«Харків завжди був багатонаціональним і багатокультурним містом. Свою лепту в його розвиток внесли й поляки. Коли після Першої світової війни Польща здобула незалежність, у 1921 році відкрила своє посольство в Харкові, тоді столиці УРСР. Пізніше, у зв'язку з історичними подіями, посольство було перенесено до Москви, але Польща не залишила Харків: тут залишилося Генеральне консульство, яке працювало з 1924 до 1937 року. У зв'язку з початком Другої світової війни консульство закрили. І сьогоднішнє відкриття у Харкові пам'ятної дошки - це великий знак поваги до Польщі», - зазначив Генеральний консул Польщі в Харкові Станіслав Лукасик.

У свою чергу посол Польщі Генрік Литвин зазначив, що польські консульства ведуть велику роботу в Україні. Зокрема, в роки Голодомору саме з Харкова до Польщі й інші країни надходили рапорти про те, що відбувалося в СРСР. Польський посол також подякував міській владі за відкриття меморіальної дошки.

Від імені Харківського міського голови Геннадія Кернеса усіх присутніх з відкриттям пам'ятного знаку привітав директор Департаменту міжнародного співробітництва Віктор Рудь. Він зазначив, що польські представництва відіграють велику роль у житті Харкова, у зміцненні зв'язків з містами-партнерами, і сьогоднішня подія - це ще один крок у розвитку взаємин між двома країнами.

Автором меморіальної дошки став харківський скульптор Катиб Мамедов. За його словами, для нього, корінного азербайджанця, Україна стала другою батьківщиною, і він радий був внести свою лепту у зміцнення зв'язків між Україною та Польщею.

Зазначимо, меморіальна дошка відкрита на будівлі по вул. Ольминского, 15, де зараз розташований гуртожиток Харківського національного університету міського господарства ім. О. Бекетова.

Довідка. У 1921-1924 роках у будинку за адресою: вул. Ольминского 15 працювала Посольська місія Республіки Польща в Харкові. З 1924 по 1 березня 1934 року в Харкові діяло Генеральне консульство, пізніше Консульство, яке закінчило свою діяльність у 1937 році. Останнім його керівником був Тадеуш Бжезинський, батько Збігнєва Бжезинського - американського політика польського походження.

З 1994 року Генеральне консульство РП у Харкові знаходиться за адресою: вул. Артема, 16. Своєю компетенцією охоплює східну частину України - Харківську, Сумську, Полтавську, Дніпропетровську, Запорізьку, Донецьку і Луганську області.

Підписуйтесь на Telegram-канал офіційного сайту Харківської міськради.

Друкувати
Останні новини