У ХПІ встановлять меморіальну дошку відомому вченому-хіміку
12 червня 2018 11:31 Освіта
У ХПІ встановлять меморіальну дошку відомому вченому-хіміку Урочисте відкриття пам'ятної дошки професору-хіміку Миколі Чернаю відбудеться сьогодні, 12 червня, в Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут».

Як повідомила прес-служба університету, саме Миколі Чернаю ХПІ зобов'язаний створенням лабораторії неорганічної та аналітичної хімії, яка згодом переросла в кафедру, а потім - у факультет неорганічної хімії. Він зробив наукові відкриття, які сприяли розвитку технологій в галузі оборонної промисловості, зокрема, у створенні бездимного пороху. Вчений пропрацював в університеті майже 30 років (1886-1912 рр.). У Науково-технічній бібліотеці НТУ «ХПІ» зберігаються видання з автографом професора.

Меморіальну дошку встановлять на одній з найстаріших будівель університету - хімічному корпусі, де працював Микола Чернай. Пам'ятний знак виготовили за кошти рідних і близьких вченого.

Початок церемонії відкриття - о 12:30.

Довідка. Микола Олександрович Чернай народився 7 липня 1849 року в Харкові, в родині засновника української школи зоологів Олександра Вікентійовича Черная, у якого свого часу навчався Нобелівський лауреат І. І. Мечников. По лінії батька рід Миколи Черная бере початок від чеського і польського лицарства, по лінії ж бабусі - від видатного математика і фізика Леонарда Ейлера.

Микола Чернай закінчив 2-у Харківську гімназію зі срібною медаллю, після чого вступив до Харківського імператорського університету. Після закінчення фізико-математичного факультету (1870 р.) захистив кандидатську дисертацію «Про вплив тиску і розрідження на горючість вибухових газових сумішей». Отримавши ступінь магістра, 1873 року Миколу Черная, як найбільш талановитого молодого вченого, направили на навчання до Німеччини. Працюючи під керівництвом іменитих учених того часу: хіміка Бунзена, фізиків Кирхгофа і Гроссмана, Микола Чернай зробив відкриття в області дисоціації Н Sе та інших газів, які увійшли в подальшому до знаменитого підручника Бунзена. Після закінчення навчання Микола Чернай захистив 1876 року дисертацію «Про займання газових сумішей». Ця робота сприяла розвитку технологій в галузі оборонної промисловості, зокрема, у створенні бездимного пороху.

Харківський технологічний інститут, який відкрився 1885 року, в перший же рік своєї діяльності запросив Миколу Черная до викладацької роботи. Микола Олександрович дослужився до звання дійсного статського радника, професора хімічних наук. Жив вчений у великому будинку на Катеринославській вулиці (нині - вул. Полтавський шлях).

Помер Микола Чернай 22 листопада 1912 року. Поховали його на лютеранському кладовищі на вул. Пушкінській за правилами лицарського кодексу честі (у партикулярному мундирі з двома срібними трояндами на лацкані і зі шпагою). Пізніше його прах був перенесений на почесну алею 13-го кладовища.

Підписуйтесь на Telegram-канал офіційного сайту Харківської міськради.

Друкувати
Останні новини