
Захід пройшов в рамках Всеукраїнського тижня права, який проходить відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України.
В обговоренні взяли участь заступник Харківського міського голови з питань правового забезпечення Марина Стаматіна, заступник міського голови - керуючий справами виконавчого комітету міської ради Тетяна Чечетова-Терашвілі, заступник директора Юридичного департаменту В'ячеслав Басараб, головний спеціаліст Відділу забезпечення діяльності регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валентина Вельцен, доцент кафедри Конституційного права України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Євген Ткаченко, представники департаментів міської ради.
Марина Стаматіна зазначила, що після прийняття Закону України «Про доступ до публічної інформації» міська рада в установленому порядку обробляє всі запити на публічну інформацію. Кількість таких запитів дуже велика. Наприклад, одна особа в один департамент за 10 місяців цього року направила понад 2000 запитів.
Як повідомив В'ячеслав Басараб, практика показала, що багато аспектів доступу до публічної інформації не знайшли належного регламентування в чинному законодавстві. Крім цього, в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України №10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» також не дано відповіді на багато проблемних питань. Підсумком цього стало неоднозначне тлумачення чинного законодавства і неоднакове правозастосування в цій сфері. Він розповів про ситуації, з якими зіткнулися виконавчі органи міської ради при реалізації вимог Закону.
«Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до Закону при дотриманні трьох вимог. Це так званий трьохскладовий тест. Проблема його застосування полягає у відсутності на законодавчому рівні механізму його проведення і зводиться до суб'єктивного визначення виконавцем переваги шкоди над суспільним інтересом. У законодавстві відсутнє чітке поняття «суспільний інтерес», критерії його визначення, а також процедура, згідно з якою та чи інша інформація набуває статусу суспільного інтересу. Таким чином, оцінюючи конкретну інформацію на предмет наявності суспільного інтересу, виконавець в кожному конкретному випадку, суб'єктивно приймає рішення з урахуванням індивідуальних обставин справи. Суб'єктивні аспекти призводять до того, що складається різна практика вирішення даних питань навіть в одному органі», - зазначив В'ячеслав Басараб.
Також він повідомив, що відповідно до ст.14 Закону доступ до інформації може забезпечуватися як шляхом надання копій документів, так і шляхом ознайомлення з документом, в тому числі шляхом фотографування, копіювання, сканування тощо. При цьому в Харківській міській раді є низка документів, які мають нестандартний формат. Наприклад, вони можуть бути тільки в одному екземплярі, і виготовлення копій не представляється можливим або проблематично. Зазначене питання вимагає обов'язкового регламентування в чинному законодавстві, оскільки якщо бажаючих ознайомитися з оригіналами таких документів буде багато, це призведе до їх псування і подальшого знищення.
Крім того, учасники круглого столу акцентували увагу на тому, що багато запитів стосуються інформації, яка вже опублікована - на сайті міської ради або, наприклад, офіційному порталі оприлюднення інформації про державні закупівлі «ProZorro». Надання копій таких документів на запити є дублюванням інформації. В'ячеслав Басараб зазначив, що з метою спрощення механізму доступу громадян до такої інформації доцільним було б у відповідь на запит надавати її в якості гіперпосилання до зазначеного документа.
«Окремо хотів би зупинитися на зловживаннях при реалізації громадянами своїх прав на отримання інформації. Часто громадяни звертаються з одним і тим же питанням. Наступний випадок зловживання - запитуваний документ розбивається запитуваною людиною по частинах з метою уникнути оплати витрат на копіювання та друк. Вважаємо, що в такому випадку повинен даватися одна узагальнена відповідь з рахунком-фактурою на весь документ. Непоодинокими є випадки, коли громадяни запитують один і той же документ в друкованому вигляді, електронному, а потім ще й просять ознайомитися з його оригіналом. Таке зловживання правом на інформацію паралізує роботу органу місцевого самоврядування, відволікає від вирішення життєво-необхідних питань, знижує якість надаваних громадянам послуг», - зазначив заступник директора Юридичного департаменту.
Підводячи підсумок обговорення, Марина Стаматіна підкреслила, що Харківська міська рада має намір звернутися до законодавця з ініціативою внести зміни до законодавства про доступ до публічної інформації в частині таких проблемних питань.
У свою чергу, В'ячеслав Басараб підкреслив, що врегулювання на законодавчому рівні питань неоднозначного тлумачення і використання законів дозволить повною мірою забезпечити громадянам своє право на доступ до інформації, документів органів влади та органів місцевого самоврядування.
Підписуйтесь на Telegram-канал офіційного сайту Харківської міськради.
-
20:30
Харків’ян закликають не нехтувати сигналами повітряної тривоги
-
18:41
У Харкові триває розробка Генерального плану
-
17:00
В Основ'янському районі відновили водопостачання в пошкоджених будинках
-
16:50
У Харкові розвиватимуть інклюзивне середовище
-
16:00
Ще в одній підземній школі Харкова почалося навчання
-
14:52
Ворог завдав 13 ударів по Харкову
-
21/04/2025
Трамвай №27 тимчасово змінить маршрут
-
21/04/2025
На Лопанській набережній до середини травня заборонений рух транспорту
-
21/04/2025
«Харківводоканал» модернізує насосні станції
-
21/04/2025
Випускні в Харкові пройдуть у безпечних місцях
-
21/04/2025
Ігор Терехов прокоментував видобуток піску в Жихорі
-
21/04/2025
У Харкові встановлютимуть бювети з безкоштовною водою
-
21/04/2025
У Харкові відкрили третю підземну школу
-
21/04/2025
За тиждень Харків обстріляли шість разів
-
21/04/2025
Харківська міськрада висловлює співчуття католицькій громаді
-
20/04/2025
Ігор Терехов вітає харків’ян з Великоднем
-
19/04/2025
Ігор Терехов зустрівся з австрійською делегацією
-
18/04/2025
На вулиці Зерновій на три місяці заборонять рух транспорту
-
18/04/2025
«Харківводоканал» відновлює комунікації в будинках після ракетного удару