ЧЕНСТОХОВА, Республіка Польща


Населення:
228 179 чол. (2016р).

Площа: 159,71кв. км.

Воєводство: Сілезьке.

Конфесійний склад: християни, католики, православні, протестанти.

Мова: польська


Ченстохова - місто на півдні Польщі в Сілезькому воєводстві, на річці Варта.

Історія:

У 1220 році з'явилися перші згадки про Ченстохова. У XIV столітті (між 1370 та 1377 р.) стала містом. У 1826 р. були об'єднані міста Ченстохова і Ченстоховка. З 1866 столиця повіту. Після першої світової війни в Польській Республіці (Келецьке воєводство). З 1933 року міський повіт. У 1939 році місто перебувало поблизу кордону з Німеччиною. У 1939 році 2-3 вересня був захоплений, після чого включений до складу Генерал-губернаторства.      У квітні 1942 року в Ченстохові було створено єврейське гетто (чисельність населення гетто доходила до 48 000 чол.).

16-17 січня 1945 року заскочені зненацька німецькі війська були вибиті з Ченстохови раптовим і стрімким ударом танкових частин наступаючої Червоної армії. Після 1945 р. Ченстохова знову увійшла до Келецького воєводства (по 1950 рік), пізніше до Катовіцького воєводства (1950-1975).

З 1975 по 1998 роки Ченстохова була центром Ченстоховського воєводства, після адміністративної реформи 1998 року входить до складу Сілезького воєводства.

Визначні пам’ятки:

Місто знамените насамперед чудотворною Ченстоховською іконою Божої Матері, що зберігається з 1382 року в Ясногорському монастирі. Оборона Ясногорського монастиря в ході польсько-шведської війни XVII століття описується в романі Генріка Сенкевича «Потоп». Через все місто, із Старого міста до Ясної гори зі сходу на захід проходить головна вулиця: прямий бульвар, який називається Алея Пресвятої Діви Марії.

Міські музеї: Ченстоховська ратуша, Галерея Живопису і Скульптури, Будинок поезії, Музей Халіни Посвятовської, Музей історії залізниці на вокзалі Ченстохова-Страдом, Музей видобутку залізної руди, єдиний в Польщі, Етнографічний павільйон, Обсерваторія/планетарій.


Культура, наука, освіта:

У місті є: Театр ім. Адама Міцкевича, Філармонія ім. Броніслава Губермана, Центр Просування Культури Gaude Mater, Середня і вища школи мистецтв, Ченстоховський технічний університет, Академія ім. Яна Длугоша, Полонійна академія.


Транспорт:

У Ченстохові два залізничні вокзали: Ченстохова особова і Ченстохова-Страдом. Перший з них розташований на залізничній гілці Варшава-Відень, другій залізниці Російської імперії, і був побудований в 1846 році (вокзал у Москві був відкритий у 1849).

Міста-побратими: Альтьотінг, Пфорцхайм (Німеччина); Віфлеєм (Палестинська автономія); Фатіма (Португалія); Лорето (Італія); Лурд (Франція); Назарет (Ізраїль); Сапопан (Мексика); Резекне (Латвія); Саут-Бенд (США); Шяуляй (Литва); Пінськ (Білорусь).

Меморандум про співробітництво між містами Харковом та Ченстохова (Республіка Польща) в галузі туризму був підписаний 23 серпня 2016 року.
 
Офіційний сайт:  www.czestochowa.pl

Друкувати