КАУНАС, Литовська Республіка

 

Населення: 414 200 чол.: литовці – 88 %, решта – росіяни, поляки, євреї, латиші

Мова:
литовська

Територія міста: 157 кв. км.
 
Релігія: католицизм

Географічне положення

Розташований у стратегічно важливому місці, у самому серці Литви, у долині двох найбільших річок – Немунас і Неріс, за 103 км від Вільнюса (столиці) і за 209 км від Клайпеди (морського порту). Висота над рівнем моря – 24-90 м.
 
Економіка

Основою промисловості є машинобудування, радіотехніка, електроніка і металооброблення. Завод «Пергам» випускає судові механізми для рефрежераторів; машинобудівний завод ім. Ю. Грейфенбергеріса виготовляє котли для центрального опалення, радіатори та ін. Верстатобудівний завод освоїв випуск надзвичайно точних координаторозточних верстатів, завод «Неріс» – полірувально-шліфувальних верстатів. У Петрашюнай розташований один з найбільших у Прибалтиці чавуноливарних заводів; радіотехнічну промисловість представляє найбільше і найсучасніше підприємство міста – радіозавод. Хімічна промисловість: комбінат гумового взуття «Інкарас», завод побутової хімії, фабрика «Хіміконс» (лаки й фарби), фармацевтична фабрика «Саніта». У Каунасі зосереджено близько половини всієї поліграфічної промисловості Литви. Створено високомеханізовану індустрію будівельних матеріалів. Текстильна промисловість: великі трикотажні підприємства «Коттон» і «Сілова». 14 науково-дослідницьких і проектних інститутів працюють над вирішенням актуальних проблем промисловості і будівництва в галузях  теплофізики високих температур, кібернетики, енергетики та ін.

Транспорт

Європейський Союз визнав, що Литва є першим транспортним центром в регіоні, що прилягає до країн ЄС та Східної Європи. Транспортна комісія ЄС виділила 2 з 10 найважливіших маршрутів в Європі, які проходять через Литву: Північно-Південний маршрут і залізниця з’єднують Скандинавію і Східну Європу; Східно-Західний маршрут з’єднує найбільші східні ринки з Європою. Обидва ці маршрути проходять через Каунас. Аеропорт «Кармелава» – за 17 км від Каунаса – головний вантажний аеропорт регіону (половина вантажних перевезень у Литві). Річковий транспорт частіше використовується в туристичній сфері. Порт в Каунасі пропонує послуги з перевезення пасажирів і вантажів до морського порту Клайпеди, що не замерзає. Міський транспорт: автобуси, тролейбуси, таксі.

Історичні пам'ятки, культура, спорт, дозвілля

Театри: драматичний, музичний, ляльковий. Відомі пам’ятки архітектури: Замок (XIII-XVII ст.), Церква Вітанта (1400 р.), Собор Св. Петра та Павла (XV-XVII ст.), Будинок Перкуно (
XV-XVI ст.), Монастир в Пажайлісі (XVII-XVIII ст.), Ратуша (XVI-XVIII ст.).
 
Освіта

Каунас – центр освіти Литви. Тут розташовані 9 університетів, де навчаються 40 тисяч студентів: Політехнічний інститут, Медичний університет, Інститут фізкультури, Литовська ветеринарна академія, Литовський сільськогосподарський університет та інші.
Друкувати