Тбілісі, Грузія

Площа: 726,0 кв.км
Населення: 1,45 млн чол. (2011 рік)
Мова: грузинська
Релігія: православ'я
Географічне положення
Тбілісі розташований у Тбіліській улоговині, простягнувшись вузькою смугою майже на 30 км у долині річки Кури і на прилеглих з трьох боків схилах гір. Висота над рівнем моря - 380-770 м.
Зі сходу, півдня і частково із заходу Тбілісі межує з Гардабанським районом, з півночі і решти заходу - з Мцхетським районом.
Історія

Заснований у V столітті нашої ери Вахтангом Горгасалі, царем Іберії, ставши столицею у VI столітті, Тбілісі є найважливішим промисловим, соціальним і культурним центром Грузії. Місто також є важливим транзитним центром для глобальних енергетичних і торговельних проектів. 

Назва Тбілісі вперше згадується у IV столітті, її появу пов'язують з наявністю в місті теплих сірчаних джерел (у перекладі з грузинської «тбілі» означає «теплий»).

Тбілісі є одним з небагатьох місць у світі, де синагоги, церкви і мечеті розташовані поряд один з одним, у стародавньому районі Абанотубані, усього лише в кількох сотнях метрів від церкви Метехі.
Економіка

Економіка Тбілісі відчуває підйом. Вона орієнтована на нові ринкові виклики. На тлі набуття чинності нового податкового кодексу та здійснених в економіці країни реформ у 2007 році обсяг бізнес-продукції в Тбілісі перевищив аналогічний показник 2003 року втричі.

У Тбілісі веде свою бізнес-діяльність 50% компаній усієї Грузії, тут само концентровано 50% наявних у країні робочих місць. На Тбілісі припадає 70% обігу продукції.
Пріоритетними сферами для тбіліської економіки є: будівництво і нерухомість, фінансовий сектор, транспорт і комунікації, туризм.
Ринок будівництва та нерухомості становить одну зі сфер, які найбільш швидко розвиваються. Доступне інвестиційне середовище і спрощені процедури отримання дозволів на будівництво допомогли в зростанні прямих іноземних інвестицій і, відповідно, у розвитку ринку будівництва та нерухомості.
На наявну в Тбілісі інвестиційну ситуацію позитивно впливає розвинене фінансове обслуговування. У Тбілісі разом з грузинськими банками працюють британські, французькі, німецькі, турецькі, арабські, українські, російські, казахські банки.
Через Тбілісі проходять найкоротші транспортні шляхи. Відповідно, у місті побудовано новий аеропорт, оновлено ​​залізничну систему, триває модернізація доріг і телекомунікаційних мереж.

Гостинність жителів Тбілісі, наявні тут видовища і відповідна інфраструктура викликають щорічне зростання кількості туристів. Кількість інвесторів і зростання активності міжнародних організацій у країні викликали зацікавленість містом таких відомих брендів, як «Хайат», «Інтерконтиненталь», «Радісон», «Кемпінські».
Освіта

У місті працюють багато освітніх установ початкового, середнього та вищого рівнів. Серед ВНЗ можна згадати Тбіліський державний університет імені Івана Джавахішвілі, Тбіліський державний медичний університет, Державний університет Іллі Чавчавадзе, Грузинський державний сільськогосподарський університет.
Культура
Тбілісі - це древній культурний центр Грузії. У південно-східній частині міста розташоване його історичне ядро ​​- Старе місто з вузькими вулицями, що зберегли риси середньовічної забудови. Тут можна побачити руїни цитаделі Нарікала, яку пізніше добудували турки у XVI-XVII століттях, кам'яну церкву Анчісхаті, церкву Метехі, кафедральні собори Сіоні і Самеба. Сучасні квартали Тбілісі мають більш європейський вигляд, гарні багатоповерхові будинки виходять фасадами на широкі бульвари і проспекти з тінистими деревами. 

Тбілісі славиться своїми багатими театральними традиціями. На сьогодні в столиці Грузії налічується понад десяток театрів різних напрямків. 
Поріднені міста 

У Тбілісі 28 іноземних міст-побратимів і партнерів з 23 країн, у тому числі три міста в Україні - Київ, Одеса і Харків.
Міста побратими: Саарбрюккен (Німеччина), Любляна (Словенія), Нант (Франція), Інсбрук (Австрія), Палермо (Італія), Атланта (США), Брістоль (Великобританія), Більбао (Іспанія), Єреван (Вірменія), Київ (Україна), Астана (Казахстан), Вільнюс (Литва), Кишинів (Молдова), Каїр (Єгипет), Доха (Катар).
Міста-партнери: Баку (Азербайджан), Мінськ (Білорусь), Одеса (Україна), Анкара (Туреччина), Афіни (Греція), Париж (Франція), Єрусалим (Ізраїль), Стамбул (Туреччина), Рига (Латвія), Краків (Польща), Варшава (Польща), Будапешт (Угорщина), Харків (Україна).
Тбілісі бере участь у міжнародній організації «ЄВРОСІТІЗ».
Побратимські відносини

Офіційні контакти між містами Харковом і Тбілісі встановлено у 2008 році під час спільної спроби міст Варшави, Брно, Тбілісі і Харкова отримати грант Єврокомісії на реалізацію проекту, присвяченого проблемам сприяння розвитку місцевого самоврядування в Грузії та Україні. Єврокомісія не профінансувала проект, але між Харковом і Тбілісі почалася співпраця в рамках міжнародної організації «ЄВРОСІТІЗ».

Харків і Тбілісі співпрацюють у рамках двох робочих груп «ЄВРОСІТІЗ» - з питань європейської політики сусідства і розширення, з іміджевої політики та привабливості міста. 
 
Угоду про встановлення партнерських відносин між містами Харковом і Тбілісі підписано 13 червня 2012 року.

http://tbilisi.gov.ge  
Друкувати