Харків - перше місто в Україні, яке отримало повний комплект нагород Ради Європи: Диплом, Почесний Прапор, Таблицю Європи і Приз Європи.
Система нагород Ради Європи є важливим інструментом у покращенні відносин між усіма країнами та громадянами Європи та розповсюдженні ідеї єдиної Європи. Заснована рішенням Кабінету Міністрів Ради Європи у 1955 році. Диплом Європи - перший крок на шляху до отримання Нагород Європи. До них належить Почесний Прапор, Почесна Таблиця та Приз Європи. Цими нагородами удостоюють муніципалітети та регіони Європи за європейську діяльність, розвиток дружби і співпраці між європейськими регіонами та поглиблення зв'язків між ними.
Отримання європейських нагород не тільки значно підвищує статус міста, але й відкриває широкі можливості в галузі співробітництва з перспективними містами та регіонами, а також з міжнародними організаціями та фондами.
У квітні 2003 року на засіданні Комітету Ради Європи з питань місцевих і регіональних питань Харкову був присуджений Диплом Європи за визначний внесок у поширення ідеї європейської єдності та розбудову європейської спільноти. 26 червня 2003 року в Страсбурзі (Франція) відбулася офіційна церемонія вручення.
Уже через рік, 30 квітня 2004 року, від президента Підкомітету Нагороди Європи Комісії із захисту навколишнього середовища та сільського господарства Парламентської асамблеї Ради Європи надійшло повідомлення про те, що «Почесний Прапор Ради Європи 2004 року присуджено міській раді Харкова».
Прапор Ради Європи символізує блакитний небосхил Західного світу, на якому 12 золотих зірок, розташованих по колу, втілюють союз європейців. Кількість зірок незмінна, 12 означає символ досконалості. Емблему затвердив 8 грудня 1955 року Комітет Міністрів Ради Європи з одноголосної рекомендації Парламентської асамблеї. З травня 1986 року вона також є офіційною емблемою Європейських Співтовариств.
У квітні 2010 року на засіданні Ради Європи Харкову одноголосно було присуджено найвищу європейську нагороду - Приз Європи.
Приз Європи було засновано рішенням Кабінету Міністрів Ради Європи у 1955 році як найвищу нагороду, якої удостоюються муніципалітети та регіони Європи. Приз складається з пам'ятної нагороди, медалі, диплому та стипендії для молодих людей з міста-переможця, які поїдуть на навчання до Європи.
У відповідному слові виконувач обов'язків Харківського міського голови Геннадій Кернес підкреслив історичне значення події: «У 2010 році ми разом урочисто відзначили 65-ту річницю Великої Перемоги. Тому для нас дуже важливо й приємно, що Приз Європи вручають Харкову саме сьогодні. Ми бачимо в цьому глибокий історичний сенс, не тільки визнання заслуг молодих поколінь харків'ян, але й вдячність нашим ветеранам, які віддавали життя за порятунок світу, які заново будували Харків. Усе, чим багате і славне наше місто - результат творчої роботи всіх поколінь харків'ян».
У церемонії брав участь Меліх Гокчек, мер столиці Туреччини Анкари, міста - володаря Призу Європи в 2009 році. За його словами, отримати таку нагороду - велика честь (у конкурсі брали участь майже 100 міст з 50 країн), це значно підвищує міжнародний авторитет Харкова.
Примітка: Подання на присудження міській раді та муніципалітетові Нагороди Європи робиться за спеціальним Питальником Ради Європи, на підставі якого Підкомітет Нагороди Європи Комісії із захисту навколишнього середовища, сільського господарства, і в територіальних справах Парламентської асамблеї Ради Європи ухвалює відповідне рішення.